Twitter mavi tık için yeni bir çözüm geliştirdi
  1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

Twitter mavi tık için yeni bir çözüm geliştirdi

Twitter Blue ile mavi bir onay işareti için ödeme yapabilirsiniz, ancak belirli hesaplar ve kuruluşlar 'Resmi' etiketli gri bir onay işareti alacaktır.

Twitter, kullanıcıların gerçek olduğunu bilmeleri gereken hesapları ayırt etmeye yardımcı olmak için başka bir onay işareti türünü kullanıma sunuyor. Yeni Twitter Blue girişimini yöneten Twitter’dan Esther Crawford’un bir mesajına göre, Twitter Blue’nun yeni sürümüyle mavi tık işareti için aylık 7,99 dolar ödeyebilseniz de, hükümetler, şirketler veya tanınmış kişiler için belirli hesaplar gri bir “Resmi” onay işareti alacak. Crawford, “Pek çok kişi mavi onay işaretli @TwitterBlue aboneleri ile resmi olarak doğrulanmış hesapları nasıl ayırt edebileceğinizi sordu, bu nedenle lansmanımızda belirli hesaplara ‘Resmi’ etiketi getiriyoruz” diyor.

Crawford’a göre “Bu etiketi alacak hesaplar arasında hükümet hesapları, ticari şirketler, iş ortakları, büyük medya kuruluşları, yayıncılar ve bazı tanınmış kişiler yer alıyor.” Daha önce doğrulanmış olmak otomatik olarak yeni “Resmi” etiketi alacağınız anlamına gelmiyor ve yeni etiketi satın alamıyorsunuz, yani bu etikete kimin sahip olacağına Twitter karar verecek. (Belki de insanlar doğrulanmayı talep edebilecekler, çünkü bu fikir geçmişte Twitter için kesinlikle herhangi bir soruna neden olmadı).

Crawford, @Twitter hesabının profil sayfasındaki etiketin ekran görüntüsünü paylaştı, ancak Twitter Blue’nun 9 Kasım’da piyasaya sürüleceği bildirildiği için çok da şaşırtıcı olmayan bir şekilde henüz hesapta yer almıyor. Etiketin yalnızca bir profile tıkladığınızda görünüp görünmeyeceği de belli değil; umarız zaman akışınızı kaydırırken kolayca görmenin bir yolu olur ve bu sayede çok daha kullanışlı olur.

Twitter 'ın mavi tık için bulduğu çözüm başka bir onay işareti

Musk’ın aylık 8 dolarlık Twitter Blue’nun doğrulamayı da içereceğini duyurmasından bu yana, mavi onay işaretlerinin (teknik olarak beyaz olan) artık asıl görevleri olan taklitçiliği önlemek için yararlı olmayacağına dair endişeler vardı. Musk’ın kendisi de o zamandan beri bunun kurbanı oldu. Ve kendilerini açıkça parodi olarak tanımlamadan bir yetkiliyi taklit eden herkesin kalıcı olarak yasaklanacağını duyurdu.

Ancak bu taktik proaktif değil reaktiftir; eğer birileri yanlış bilgi yaymaya kararlıysa, moderatörler devreye girmeden önce bunu yapma fırsatına sahip olabilirler. Yeni onay işareti ve yeni doğrulama sisteminin kullanıma sunulmasını Salı günü yapılacak olan ABD ara seçimlerinin sonrasına erteleme kararı göz önüne alındığında, şirket bunu bir düzeyde anlamış gibi görünüyor.

Gmail’in yeni arayüzü kalıcı hale geldi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir