1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

Twitter, İçerik Üreticilerine Ödeme Yapmaya Başlayacak

Twitter, ‘’Creator Ads Revenue Sharing’’ isimli yeni programıyla son 3 ay içerisinde her ay 5 milyondan fazla tweet gösterimi alan kullanıcılarına ödeme yapmaya hazırlanıyor.

Twitter, İçerik Üreticilerine Ödeme Yapmaya Başlayacak
Twitter, İçerik Üreticilerine Ödeme Yapmaya Başlayacak

Twitter, Elon Musk’ın aylar önce duyurduğu gelir paylaşımı programıyla popüler içerik oluşturucularına ödemeler yapmaya başlıyor. Ancak ödeme miktarları ve Twitter’ın ne kadar gelir elde ettiği henüz belirsizliğini koruyor. Programa katılmak isteyen hesapların son üç ay içinde en az 5 milyon tweet gösterimine sahip olması gerekiyor.

İçerik üreticilerin son üç ayın her birinde iletilerinin en az beş milyon görüntülenme almış olması, doğrulanmış hesap kullanıcısı olmaları ve Stripe ödeme hesabı sahibi olmaları gerekiyor.

Twitter

YouTuber Benny Johnson, yaklaşık 10.000 dolar kazandığını paylaşarak ödemelerin gerçekleştiğini doğruladı. Musk’ın Twitter’daki faaliyetlerini paylaşan @Elon_alerts hesabı da ödemesinin yaklaşık 2.200 dolar olduğunu belirtti. Elon Musk, attığı bir tweet’te ödemelerin programın Şubat ayından bu yana kümülatif olarak hesaplandığını ifade etti.

Gelir paylaşımı ödemeleri, Twitter’ın Meta’nın Threads adlı taklit uygulamasıyla karşı karşıya olduğu bir dönemde gerçekleşiyor. Threads, geçtiğimiz hafta piyasaya sürüldü ve kısa sürede 100 milyon kullanıcı kaydetti. Musk, aşırı veri kazıma ve sistem manipülasyonunu önlemek amacıyla kullanıcıların okuyabileceği tweet sayısını sınırladığını duyurdu. Bu, reklamlara bağımlı bir şirket için ilginç bir strateji olarak değerlendirilebilirken Cloudflare verileri de Twitter trafiğinin Ocak ayından bu yana düşüşte olduğunu gösteriyor.

Twitter, gelir paylaşımı programını genişletme planlarıyla birlikte, gelirlerini artırmak ve rekabetçi bir pozisyonda kalmak için çeşitli stratejiler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Bu güncellemeler, içerik oluşturuculara yeni fırsatlar sunarken aynı zamanda platformun kullanıcı tabanını koruma ve büyütme hedefini de taşıyor.

Bu yeni gelir paylaşımı programıyla birlikte Twitter, toplamda 5 milyon dolarlık bir ödeme yapmayı planlıyor. Ancak şirket, yakın zamanda Elon Musk’ın şirketi devralmasının ardından işten çıkarılan çalışanlarına ödenmemiş 500 milyon doların üzerinde bir kıdem tazminatı davasıyla karşı karşıya kaldığını, Twitter’ın ofis kirasını ödeyemediği konularını da hatırlatmak lazım.

Bu gelişmeler, Twitter’ın hem içerik oluşturuculara fırsatlar sunmak hem de finansal zorluklarla mücadele etmek amacıyla çeşitli önlemler aldığını gösterirken, gelir paylaşımı programı, içerik oluşturucuları tweet’lere yanıt vermeye teşvik ederek reklam gelirlerini artırmayı hedefliyor.

Sınırlama Olmadan Olmaz

İçerikten para kazanma standartları belirli sınırlamalara tabi. Cinsel içerikten, şiddet içeren içeriklerden, şiddet, kumar, uyuşturucu veya alkol barındıran içerikler ve telif hakkı ihlallerinden para kazanılmayacak.

Yazı Kaynakları
Kaynak: The VERGE
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir