1. Anasayfa
  2. Genel

TBV ve İBB’den Deprem Hackathonu

TBV ve İBB’den Deprem Hackathonu

Elazığ depremi ile yaşadığımız kayıplar ve hala çeşitli yerlerde devam eden depremler ile unuttuğumuz bir gerçek olan deprem tekrar gün yüzüne çıktı. Öyle ki ege bölgesinde yaşadığımız merkez üssü Manisa’nın çeşitli ilçeleri olup İzmir’de ve hatta bazen İstanbul’da bile hissedilen depremler meydana gelmekte. Hatta bu yazıyı yazarken bile bir kere sallandık. Bu duruma alışıp kadere razı gelip bununla yaşamak yerine çözüm üretmeye geçiren bir proje Türkiye Bilişim Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinden geliyor.

Türkiye Bilişim Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’da olası bir deprem anı ve sonrasındaki iletişim problemlerini (mağdurla yakın arasındaki, mağdurla kurtarma ekipleri arasındaki vb.) çözmek amacıyla fikir ve projelerin yarışacağı “Deprem Hackathonu” düzenliyor.

13-15 Mart 2020 tarihlerinde düzenlenecek yarışmaya katılacak 15 takım, 48 saat boyunca makine öğrenmesi, yapay zekâ, büyük veri, blockchain ve nesnelerin interneti gibi yeni teknolojileri kullanarak inovatif çözümler geliştirmeye çalışacak. Türkiye’nin önde gelen iş insanlarının, deprem bilimcilerinin, yazılım ve veri bilimi uzmanlarının jüri üyesi olacağı etkinlikte ilk üçe giren takımlara ödüller verilecek.

TBV ve İBB’den Deprem Hackathonu
Deprem Hackathonu

Bir Türkiye Bilişim Vakfı oluşumu olan Başlangıç Noktası koordinasyonunda düzenlenen yarışma hakkında detaylı bilgi almak için https://depremhackathonu.ibb.istanbul/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Başlangıç Noktası Hakkında:

Başlangıç Noktası Faruk Eczacıbaşı’nın “Daha Yeni Başlıyor” kitabının vizyonuyla kurulmuş, Türkiye Bilişim Vakfı’na (TBV) bağlı bir oluşumdur. “Ağ etkisi” ve teknolojiyi kullanarak sosyal etki yapmayı hedefleyen bir yapısı vardır. Üssel gelişen teknolojilerin bireylere, kurumlara, toplumlara olumlu ve olumsuz etkilerini tartışmak ve dijital dönüşümün oluşturduğu yeni altyapılarda öncülük ederek somut roller almayı amaçlar.

TBV Hakkında:

Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Nisan 1995’te kurulmuştur. Vakfın ana amacı; Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşebilmesi için altyapının oluşturulabilmesine katkıda bulunmak ve bilişim sektörünün ekonomideki payının arttırılması için, bilimsel araştırma ve geliştirme etkinliklerinde bulunarak ekonomik ve sosyal çalışmalar yapmak, projeler üretmek ve uygulamalarını sağlamak için uğraş vermektir. TBV’nin kurucusu ve şu anki başkanı Faruk Eczacıbaşı’dır.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir