1. Anasayfa
  2. Genel

Orman yangınlarıyla mücadelede “yapay zeka” kullanılacak

Orman yangınlarıyla mücadelede “yapay zeka” kullanılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, gelecek sene orman yangınlarıyla mücadelede yapay zeka kullanacaklarını açıkladı. Bakanlık, gelecek yıl hizmet verecek olan yapay zekalı Karar Destek Sistemi hakkında bilgi verdi.


Yangın Yönetim Merkezi, 8 İHA ve 126 gözetleme kulesinden elde ettiği görüntüler ile yangınları takip ediyor. Aynı zamanda Araç Takip Sistemi’nden merkeze ait araçların durumu anlık olarak saniye saniye takip ediliyor.

Yapay zeka teknolojisi gelecek yıl kullanılacak

Gelecek yıl kullanılacak teknoloji ile Türkiye genelindeki ormanlar, ekiplerin konumu ve meteorolojik veriler işlenecek. Yangınlara anında müdahale sağlanmış olacak.


Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, yapay zeka hakkında şu ifadeleri kullandı:

Bu sistemi hayata geçirdiğimiz zaman, ortaya çıkabilecek her olumsuzlukta yeterli ve gerekli hava ve kara araçlarının söz konusu bölgeye intikali yapay zekayla sorunsuz sağlanacak. Bu sistem, şu an 11 dakika olan yangına müdahale süremizi daha da düşürecek. Bu bizim için çok önemli çünkü yangının ilk 20 dakikasındaki 1 dakika, yarım saatten sonraki 1 saate eşittir. Bu sistem şu an dünyada kullanılan bir sistem değil. Türkiye olarak ormancılık alanında en gelişmiş ülkelerin kullandığı teknolojilerin daha ilerisini kullanıyoruz.”

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

Türkiye’deki kullanıcılar yeni kötü niyetli WhatsApp modunun hedefinde

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir