1. Anasayfa
  2. Uzay

Nasa’nın New Horizons Uzay Aracı Göreve Devam Edecek Mi?

Nasa’nın New Horizons Uzay Aracı Göreve Devam Edecek Mi?

New Horizons Hakkında

New Horizons

New Horizons, New Frontiers Programında ilk plüton görevi üzerine şimdiye kadar yapılmış en hızlı uzay aracı olarak biliniyor. İlk görevi olan plüton ve uydularına keşif uçuşu yapmıştır ayrıca bununla kalmamış ilk buz cüce gezegen görevinide ilklerine yazdırmıştır.

Plüton ve Kuiper Kuşağı nesnesini inceleyen New Horizons uzay aracı Arrokoth, Kuiper Kuşağı’nın öncü keşfine devam ediyor. Ancak, NASA rotayı değiştirmezse bu yakında sona erebilir. New Horizons bilim ekibine NASA tarafından, görevin 30 Eylül 2024‘te sona ermesi planlandığı söylendi.

New Horizons, güneş sisteminin hiç bilinmeyen bölgelerinden yüzlerce veri sağlıyor. Ayrıca 2022 NASA Kıdemli İnceleme paneli görevin başarılarına övgüde bulundu ve finans desteğine cevap olarak“Bu muhtemelen insanların en az 20–30 yıl boyunca dış Güneş Sisteminden göndereceği tek uzay aracı. Önerilen soruşturmalar, bu varlığın benzersiz konumu ile güçlendirilmiştir.” ifadesi kullanılmıştır.

New Horizons hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

New Horizons Görev Ayrımı

New Horizons

2024’ten sonra Kuiper Kuşağı araştırmasına devam etme görevi bir sorun oluşturmasada Kuiper Kuşağı çalışmaları yürüten New Horizons ekibinin güneşin uzak çevresinde çalışmalar yürütecek heliofizik bir ekiple değiştirilmesinden bahsediliyor. Bu konuda New Horizons’un zaten Kuiper Kuşağında heliofizik araştırmalar yapıyor olması dikkat çekti.

New Horizons yanında atmosferin dışında Hubble ve James Webb Uzay Teleskobuyla da ölçümler yapılıyor ancak güneş siteminde bulunan küçük toz parçalarını geri yansıtması sebebiyle tam olarak yeterli olmuyor. Burada New Horizons güneşin ve samanyolu galaksisinin olmadığı yerlerde ölçümler alınarak raporlama yapıyor. Neticede New Horizons ekibi, Hubble uzay teleskobu görüntülerini kullanmış ve Plüton’un bilinmeyen 4 uydusunu keşfetmiştir: Nix, Hydra, Styx ve Kerberos. ABD, sonda kullanarak Merkür’den Neptün’e ulaşan ilk ülke olmuştur. Sonuç olarak New Horizons, ülkenin yarım kalan görevlerin tamamlayıcısı olmuştur.

Elbette bu göreve eş voyagerlar bulunuyor ancak bunların kameralarının çalışmaması ve güç sistemlerinin zayıf olması nedeniyle daha güçsüz kalıyorlar. Güç üretimi daha iyi olan New Horizons ile bu ölçümleri gerçekleştirilmesi daha iyi sonuçlar yansıtabilir.

Sonuç olarak New Horizons görevi üzerinde çalışan ekip endişeli ve herkesin merak ettiği konu uzay aracının yakıtı olması ve devam ediyor güçte olması ve Kuiper kuşağını daha fazla inceleme fırsatımız varken neden bunu durduralım. Elbette bunun için gerekli finansman sağlanması gerekiyor aksi takdirde görev ekibi dağılacak.

NASA’nın Artemis 1 görevi nihayet Ay’a doğru yola çıktı

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir