NASA, İkinci Ay’a İniş Aracı Geliştirme Planlarını Duyurdu!
  1. Ana Sayfa
  2. Uzay

NASA, İkinci Ay’a İniş Aracı Geliştirme Planlarını Duyurdu!

Bugün NASA, ajansın insanları Ay’a geri göndermeye yönelik ana uzay uçuşu girişimi olan Artemis programı için ikinci bir insan aya iniş aracı geliştirme planlarını duyurdu. Aracı inşa etmek için uzay ajansı, ticari uzay şirketlerini, insanları en erken 2026 veya 2027 yılına kadar hazır hale getirmek amacıyla, insanları Ay’ın yörüngesine ve ay yüzeyine götürebilecek iniş araçları için konseptler önermeye çağırıyor.

NASA, Artemis için Ay’a ilk kadın ve ilk renkli insanı indirmeyi amaçlayan bir aya iniş aracı geliştirmek için ticari ortağı SpaceX ile zaten bir sözleşme imzaladı. 2021’de uzay ajansı, şirketin gelecekteki Starship aracını insanları ay yüzeyine götürebilecek bir iniş aracına dönüştürmek için SpaceX’e 2,9 milyar dolar değerinde tek bir sözleşme verdi. Şu an itibariyle, hem NASA hem de SpaceX, ilk Artemis Ay’a inişini 2025 gibi erken bir tarihte gerçekleştirmek için çalışıyor, ancak bu zaman çizelgesinin olası olmadığı düşünülüyor.

NASA başlangıçta rekabeti teşvik etmek ve maliyetleri düşürmek için Artemis için insan aya iniş araçları geliştirmek üzere iki şirket seçmek istemişti. Ajans, üç finalist arasından iki kazanan seçecekti: SpaceX, Blue Origin ve Dynetics. Ancak ajans, öncelikle bütçe kısıtlamaları nedeniyle nihayetinde birini seçti. 2021 yılı için NASA, Artemis Ay’a iniş araçlarının geliştirilmesini finanse etmek için Kongre’den 3.4 milyar dolar talep etmişti, ancak istenenin sadece yüzde 25’i olan 850 milyon dolar aldı. Sonuç olarak NASA, kısmen şirketin en uygun teklifi sunmuş olması nedeniyle SpaceX’i tercih etti.

Ancak, sadece bir şirket seçme kararı kaybeden finalistler için pek uygun olmadı. Blue Origin, şirket nihayetinde davasını kaybetmesine rağmen, seçim konusunda federal mahkemede NASA’ya dava açmaya başladı. Davaya rağmen, NASA yöneticisi Bill Nelson, Kongre’nin girişimi finanse edeceğini umarak, sonunda iki ay iniş sağlayıcısına sahip olma arzusunu dile getirdi. Ve bir noktada, Kongre NASA’yı bunun gerçekleşmesi için yönlendirecek gibi görünüyordu. Ekim ayında, Senato Tahsis Komitesi, NASA’yı Artemis için bir ay iniş aracı geliştirmek üzere ikinci bir şirket seçmeye yönlendirecek bir yasa tasarısı sundu. Bununla birlikte, 2022 için imzalanan en son bütçe tasarısı NASA’yı bunu yapmaya zorlamadı, ancak uzay ajansına Ay’a iniş araçları geliştirmek için istediği 1.195 milyar doların tamamını verdi.

NASA, SpaceX'in Yıldız Gemisi ile birlikte ikinci Ay'a iniş aracı geliştirme planlarını duyurdu.
NASA, SpaceX’in Yıldız Gemisi ile birlikte ikinci Ay’a iniş aracı geliştirme planlarını duyurdu

NASA, Ay’a İkinci Gidişi Rekabet Haline Getirdi

Şimdi, Başkan Joe Biden’ın önümüzdeki hafta beklenen bütçe talebi öncesinde, NASA, ajansın başından beri yapmak istediği gibi, başka bir şirketin Ay’a iniş aracını seçmeye yönelik resmi planlarını açıklıyor. Haberi açıklayan bir basın toplantısında Nelson, “Rekabet daha iyi ve daha güvenilir sonuçlara yol açar” dedi. “Herkesin işine yarar. NASA’ya yarar. Amerikan halkının yararınadır.” Nelson: “Rekabet sözü verdim, işte burada.” diye ekledi. NASA şimdi ayın sonunda bir teklif çağrısı taslağı çıkarmayı planlıyor ve bu baharda daha sonra son bir çağrı yayınlamayı planlıyor. SpaceX dışında herkes bir sözleşme için bu yeni yarışmada rekabet edebilecek.

Bu duyuru ışığında NASA, SpaceX’in mevcut sözleşmesinde bazı değişiklikler yapacağını söylüyor. NASA’nın şirketle olan orijinal sözleşmesi, SpaceX’in 2020’lerin ortalarında ilk mürettebatlı inişi gerçekleştirmeden önce bir gösteri testi olarak Ay’a mürettebatsız bir iniş gerçekleştirmesini içeriyor. NASA’nın 1970’lerden bu yana insanlarla Ay’a dönüşünü işaret edecek olan bu ilk iniş, Artemis III olarak adlandırılacak ve büyük ilgi görecek. Bundan sonra SpaceX, NASA ile uzay ajansının Ay’a geri dönmeye devam etmek için Starship iniş aracının bireysel uçuşlarını satın alacağı yeni bir operasyonel sözleşmeye geçecekti.

Şimdi NASA, Artemis III’ten sonra olası bir üçüncü mürettebatlı inişi gerçekleştirmek için orijinal sözleşmesi kapsamında SpaceX ile çalışmayı planlıyor. Ondan sonra, SpaceX ve NASA’nın seçtiği yeni şirket muhtemelen yaklaşan Artemis misyonları için rekabet edecekti – yani, eğer sağlayıcılar hazırsa.

Bunun çoğu, bazı milletvekillerinin NASA’nın ikinci bir Ay iniş aracı seçme arzusunu belirttiği için gerçekleşebilecek olan Kongre’den katılıma bağlı. NASA, kalkınma finansmanı için ne kadar talep etmeyi planladığını söylemedi, ancak Başkan Biden’ın 28 Mart’ta yayınlanması planlanan bütçe talebiyle, rakamlar oldukça yakında hazır olacak. Nelson, fonların gerçekleşmesini beklediğini söyledi. “Hem Kongre’nin hem de Biden yönetiminin desteğini bekliyoruz ve bu rekabetin 2023 mali yılı bütçesinde başlatılmasını bekliyoruz.”

Kaynak: THE VERGE

OPPO, Dünyanın İlk Işın İzleme Teknolojisine Sahip 3D Duvar Kağıdını Tanıttı

Yazar Hakkında

Çevirmen

Yorum Yap