Kişisel verileri koruma önerileri
  1. Anasayfa
  2. Güvenlik

Kişisel verileri koruma önerileri

Dijitalleşen dünyada güvenlik ihlalleri özellikle kişisel verilerin güvenliğini riske atıyor. Hackerlar, kişisel verileri ele geçirmek için kimlik avı saldırıları ve kötü amaçlı yazılımlar kullanıyor. Siber saldırıların %24’ünün kaynağında insan hatası olduğunu belirten Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, Siber Güvenlik Farkındalık Ayı olan Ekim ayında kişi ve kurumların siber güvenlik ve kişisel veri güvenliği konularında daha fazla farkındalığa sahip olmaları için önerilerde bulunuyor.

Dijitalleşen dünyada pek çok sektör için siber güvenlik konusu kritik bir risk faktörü oluşturuyor. Oluşan bu riskler, kullanıcıların kişisel verilerini kurumların ise itibarını ciddi ölçüde etkiliyor. Siber saldırıların %24’ü insan hataları yüzünden meydana geliyor. Bu durumun göz önünde bulundurularak hem kişilerin hem de kurumların siber güvenlik hususunda daha fazla farkındalığa sahip olması gerektiğini vurgulayan Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, kullanıcıların ve kurumların mağduriyet yaşamaması adına kişisel verilerin korunması için almaları gereken güvenlik önlemlerini sıralıyor.

Kişisel verileri koruma

Kurumların Kişisel Veri Güvenliği İçin Alması Gereken 5 Önlem

Her geçen gün saldırı yöntemlerini geliştiren hackerlar, kişisel verileri üçüncü şahıslara satarak kendileri için büyük bir finansal kazanç yaratıyor. Siber Güvenlik Farkındalık Ayı olan Ekim ayında kurumları, topladıkları kişisel verileri korumaya davet eden Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, kurumlar için hayati önem taşıyan 5 öneriyi sıralıyor.

1Yazılımlarınızı güncel tutun.

Özellikle fidye yazılımı gibi saldırılar kurumlar için önemli bir saldırı vektörü olarak biliniyor. Güncel olmayan yazılımlar, fidye saldırılarına kapı araladığı için teknolojik cihazları otomatik sistem güncellemelerine açmak gerekiyor.

2Etkili virüs koruması ve güvenlik duvarı kullanın

Antivirüs yazılımları, kötü niyetli saldırılarla mücadelede en etkili bir çözümlerden biri. Bu tür yazılımlar kötü amaçlı yazılımların ve diğer kötü amaçlı virüslerin cihazınıza girmesini engelliyor ve verileri tehlikelerden koruyor. Verilerini kötü niyetli saldırılara karşı korurken bir güvenlik duvarı kullanmak da önem taşıyor. Ağınıza yapılan saldırıları önlemek adına yerleşik bir güvenlik duvarına sahip olmalısınız.

3Çok faktörlü kimlik doğrulama uygulayın

Çok faktörlü kimlik doğrulama uygulayınÇok faktörlü kimlik doğrulama yönteminde kullanıcı adı ve şifreye ek olarak sisteme girdikten sonra ikiden fazla ek kimlik doğrulama yöntemi girmeniz isteniyor. Bu yöntem sayesinde sisteminize ek güvenlik katmanları eklemiş oluyorsunuz.

4Güçlü parolalar ve parola yönetim araçları kullanın

 Güçlü parolalar dijital ortamlarda güvende kalmayı sağlasa da pek çok kurum bu aşamayı gözden kaçırabiliyor. Oysa ki parolalarınızı belirlerken büyük harfler, semboller ve sayılar kullanmak önemli ölçüde koruma sağlıyor.

5Kurum çalışanlarınızı siber güvenlik konusunda eğitin

Siber güvenlik ile ilgili tüm önlemlerin kusursuz olarak işlemesi için kurum çalışanlarının siber güvenlik konusunda eğitilmesi gerekiyor. Bazen, uygun olmayan şekilde eğitilmiş bir çalışanın hatası tüm güvenlik sisteminin çökmesine sebep olabiliyor. Siber Güvenlik Farkındalık Ayı olan Ekim ayı ise bu eğitimlerin gerçekleşmesi için kusursuz bir zamanlama olarak göze çarpıyor.

Kişisel verileri koruma

Bireysel Kullanıcıların Kişisel Veri Güvenliği İçin Alması Gereken 5 Önlem

  1. Cihazlarınızda ve hesaplarınızda doğum tarihinizi ya da banka şifrenizi içermeyen zor bir şifre oluşturun.
  2. Güvenilir olmayan kaynaklardan uygulama indirmekten kaçının. Bu uygulamalar ihtiyaç duymadıkları verilere erişmek isteyebilir.
  3. Hackerlar, eski işletim sistemlerindeki güvenlik açıklarını kullandığı için kişisel verilerinizin sızmasını önlemek adına mobil cihazlarınızı daima güncel tutun.
  4. Kısa mesaj veya e-posta yoluyla, gelen bağlantıları ve ekleri açarken temkinli olun.
  5. Olası kayıpları veya hırsızlığı önlemek için cihazımı bul gibi uygulamalardan yararlanın.
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir