1. Anasayfa
  2. Genel

Video Konferans Gerçekleştirirken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta!

Video Konferans Gerçekleştirirken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta!

Bir çok şirket hali hazırda uzun bir süredir video konferans yazılımlarını kullanıyorlar ve Koronavirüs nedeniyle evden çalışmaların arttığı şu günlerde bu sürece çok kolay adapte olabiliyorlar. Ancak önceden video konferans uygulamalarını sık bir şekilde kullanmayan şirketler ve çalışanlar, video konferansı sırasında uygulanması gereken güvenlik ipuçlarını göz ardı edebiliyorlar.

Koronavirüs nedeniyle evden çalışmaya başlayan birçok kişi, video konferans yazılımlarının nasıl çalıştığını yeni yeni öğreniyor. Aslında birçok şirket bu yazılımları uzunca bir süredir kullanıyor ancak önceden bu tür yazılımları hiç kullanmayan şirketlerin ve çalışanların bir takım güvenlik önlemleri almalarında fayda var. Birçok insanla video konferans üzerinden eş zamanlı olarak ciddi bilgileri paylaşmanın sanıldığı kadar güvenli olmayabileceğini, şirketler ve çalışanların göz ardı etmemeleri gerekiyor.

Video Konferans Gerçekleştirirken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta!

Video Konferans Gerçekleştirirken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta

Koronavirüs nedeniyle video konferans yazılımlarının kullanımı, bir süre daha yoğun bir şekilde devam edecek. Bu bağlamda konferans hizmeti sunmak için oluşturulan yazılımların kullanımında dikkat edilmesi gereken konuları şöyle sıralayabiliriz;

1. Giriş Bilgilerinizi Çok İyi Koruyun

Video konferans yazılımları üzerinden gerçekleştirilen toplantılara katılım için genellikle doğru kimlik bilgileri üzerinden giriş yapılması gerekmektedir. Bu yüzden, çalışanların bu kimlik bilgilerini her zaman olduğundan daha fazla korumaları gerekiyor. Bu, uzaktan çalışmak için kurulan cihazların en azından kurulu güvenlik çözümlerine ihtiyaç duyduğu anlamına geliyor. Kötü bir senaryoda bu kimlik bilgileri kullanılarak gizli bir şekilde toplantıda casusluk yapılması veya herhangi bir başka kötü amaç için kullanılması oldukça mümkün gözüküyor.

2. Sohbet Uygulamalarıyla İş İçin Video Konferans Gerçekleştirmeyin

Bazı çalışanlar bu tür görevler için tasarlanmamış bir uygulamayı kullanarak bir toplantı düzenleyebilir. Bazı mesajlaşma uygulamaları grup toplantıları yapmaya olanak sağlar ancak bu işlevselliğe sahip olmaları onları kurumsal bir ortamda kullanmak için uygun yazılım ya da uygulama haline getirmez.

3. Video Konferans Yazılımının Güncel Olduğundan Emin Olun

Bu tarz uygulamaların son sürümlerini kullanmak ve düzenli bir şekilde güncellemek herkes için gerekli bir adımdır. Bu tür uygulamaların geliştiricileri düzenli olarak güvenlik iyileştirmeleri yaparlar ve şirketlerin en büyük önceliği çalışanlarının bu uygulamaları güncel tutmasını sağlamak olmalıdır.

4. Kameranıza Yetkisiz Erişimi Engellemek İçin Güvenlik Yazılımı Kullanın

Video Konferans Gerçekleştirirken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta!

Ev internetiniz ve evdeki cihazlarınız ne yazık ki şirketinizdeki kadar güvenli olmayabilir. Bu nedenle iyi bir antivirüs seçimi ve düzenli sistem güncellemelerinin takibi ile tüm cihazlarınızı ağ saldırılarına, fidye yazılımlarına ve oltalama saldırılarına karşı korurken aynı zamanda web kameranıza yönelik yetkisiz erişimleri de önleyebilirsiniz.

5. Ekranınızı Paylaşırken Dikkat Edin

Son olarak, konferans uygulamalarıyla ilgili çok az deneyimi olan kişiler, konferans sırasında ne paylaştıklarının farkında olmayabilir. Ev ortamında çalışmanın rahatlığı, bazen çalışma kurallarının evde de geçerli olduğunu çalışanlara unutturabilir. Kullanıcılar, ekranlarını diğer katılımcılarla paylaşabilir veya dosya paylaşabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken, kullanıcıların ekranlarını temiz tutması ve yalnızca o arama için ihtiyaç duydukları uygulamaları kullanmasıdır. Bilgisayarınızda bulunan özel veya özel olmayan herhangi bir şeyi paylaşmak sanıldığından daha kolaydır.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz! #evdekal

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir