İnternet kullanıcılarının %92’si iletişim kurarken emoji kullanıyor
  1. Anasayfa
  2. Genel

İnternet kullanıcılarının %92’si iletişim kurarken emoji kullanıyor

Emojiler dijitalin iletişim diline dönüşüyor. Online Bülten ve PR Servisi B2Press’in incelediği araştırmalara göre, insanların %73’ü emoji kullanmanın kendilerini daha havalı ve arkadaş canlısı hissettirdiğini söylerken, %88’i de bu ikonların empatiyi artırdığını belirtiyor. Dünyada en çok kullanılan emojilerin başında kırmızı kalp, 2 hıçkırıklarla gülen yüz, elle tamam işareti ve gözyaşları sel olan yüz (? ❤️ ? ? ?) gelirken, Türkiye’de ilk ikide gözü yaşlı (?) emojiyle gülen yüz (?) yer alıyor.

Dijitalleşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte insanlar arası iletişimin mobil uygulama veya sosyal medya platformlarına kayması, duygu ve düşüncelerin emojiler aracılığıyla ifade edilmesine kapı aralıyor. Online Bülten ve PR Servisi B2Press’in incelediği Unicode’un araştırmasına göre, internet kullanıcılarının %92’si iletişim kurarken her gün 5 milyarı aşkın emoji kullanıyor. Dünya genelinde en çok kullanılan ilk 5 emoji, kırmızı kalp, 2 hıçkırıklarla gülen yüz, elle tamam işareti ve gözyaşları sel olan yüz (❤️ ? ? ? ?) oluyor. Onları elle teşekkürler işareti ve 4 gülen yüz (? ? ? ? ?) takip ediyor. 2019’dan bu yana kullanımı %90 artan gözü yaşlı (?) emoji de yeni yılda ilk 10’a girmeye hazırlanıyor.

Türkiye’de en çok kullanılan ikonların başında da gözü yaşlı (?) emojiyle gülen yüz (?) yer alıyor. Kullanıcıların ilgi alanlarından beslenen sosyal medya platformlarında da en çok spor emojileri kullanılırken, bunlar futbol, basketbol ve voleybol topu, boks eldiveni ve yüzen insan (⚽️ ? ? ? ??‍♀️) emojileri oluyor. Yiyecek ve içecekleri betimlerken de doğum günü pastası, kahve, çikolata, şeker ve pasta (? ☕️ ? ? ?) emojileri tercih ediliyor.

En çok yanlış anlaşılan ilk 3 emoji: Kovboy gülen surat, kiraz ve ters gülen surat (? ? ?)

Emojiler artık dijitalin küresel iletişim dili olarak kabul ediliyor. Online PR Servisi B2Press’in açıkladığı anket verilerine göre, katılımcıların %71’i emojilerin kültürel ve toplumsal sorunlar hakkında olumlu tartışmalar yapılmasını sağladığını düşünürken, %73’ü mesajlarında emoji kullanmanın kendilerini daha havalı, arkadaş canlısı ve eğlenceli hissettirdiğini belirtiyor. Duygu ve düşüncelerini daha kolay ifade edebilmek isteyenlerin %83’ü ise halihazırdaki emojilerin coğrafya ve kültür farklılıklarına dair daha fazla temsil sunması gerektiğini dile getirirken, bu ikonların yetersiz kaldığını söyleyen insanların yarısı kullandıkları emojilerin yanlış anlaşılmalara yol açtığını belirtiyor. Dünya çapında en çok yanlış anlaşılan emojilerin ilk üçünde ise kovboy gülen surat, kiraz ve ters gülen surat (? ? ?) bulunuyor.

Emoji sayısı 2023’te 3 bin 491’e çıkacak

Birçok uygulama özelinde farklılık gösterebilen emojiler, çoğu zaman bir iletişim aracı olmanın da ötesine geçiyor. Online Bülten ve PR Servisi B2Press’ten edinilen bilgilere göre insanların %88’i emojilerin bireyler arasındaki empatiyi de yükselttiğini düşünüyor. Statista tarafından yayımlanan veriler, dijitaldeki iletişim dilinin güçlendirilmesi için her yıl daha fazla emojinin kullanıma sunulduğuna işaret ediyor. 2020’de 3 bin civarında olan emoji sayısının, 2023’te 3 bin 491’e çıkması bekleniyor.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

Samsung ve Google, akıllı ev teknolojileri için iş birliklerini büyütme kararı aldı

Günlük güncel haberleri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir