Onay vermeden önce okuyun
  1. Anasayfa
  2. Genel

Onay vermeden önce okuyun

28 Ocak, Dünyada kişisel verilerin korunmasına dikkat çekmek amacıyla “Kişisel Verilerin Korunması Günü” olarak kutlanıyor.

Tüm dünyada, bireylerin verilerini kimin topladığını, neden ve ne için kullanabileceklerini düşünmelerini sağlamak amacıyla 28 Ocak tarihiyle başlayan hafta “Veri Gizliliği Haftası” olarak değerlendiriliyor.

Siber Güvenlik Şirketi ESET, kişisel veri güvenliği hakkında kullanıcıların dikkat etmesi gereken konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

  • İmzalayacağınız her şeyi okuyun ( satır aralarını da )

En son ne zaman bir gizlilik politikasını okudunuz ya da bir uygulamayı yüklerken verdiğiniz izinleri incelediniz? Takas, şirketlere ya da kuruluşlara gelecekteki eylemlerimizi veya düşüncelerimizi etkileme fırsatı sağlamak için profil çıkarma, madencilik ve birçok durumda kişisel verilerimizin veya genel davranışlarımızın çevrimiçi olarak satılmasıdır. Bununla birlikte, gizlilik politikalarının okunmamasına neden olan şey ise metinlerin uzun olmasıdır. Çoğu durumda bu politikayı okumak 20 dakikadan fazla sürebilir ve o zaman bile okuduklarınızın dilini ve anlamını anlamak için uzman veya avukat olmanız gerekebilir. Bir gizlilik politikasını okuyan kişilerin potansiyel olarak küçük azınlığında olsanız bile, hangi verilerin toplandığının bir listesi yerine, toplanan verilerin anlamını size söyler mi?

  • Her küçük veri sayılır

Toplanan her kişisel veri parçası, bir hizmete erişmek veya bir ürünü kullanmak için kabul edilebilir bir takas olarak görünebilir. Bir gizlilik politikasının, toplanan kişisel verilerin gerçek kullanım amacını belirttiğini düşünün: toplanan veriler, siyasi görüşü manipüle edebilecek ve oy verme pozisyonunuzu değiştirmenize neden olabilecek bir toplum kesiminde olup olmadığınızı belirlemek için kullanılabilir veya çevrimiçi eylemleriniz, yatırım yaparken finansal kayıp veya kazanç ile sonuçlanabilecek daha fazla risk almak üzere kolayca manipüle edilebileceğinizin göstergelerini verebilir.

Fark ettiğimizden daha fazla kişisel verimizden vazgeçiyoruz ve çoğu zaman tek bir veri parçasının toplanmasının sorun olmayacağına düşünmeye yöneltiliyoruz. Bu veri gizliliği haftasında, bir kişisel veri parçacığını bir şirkete teslim ettiğinizde, başka neler bilebileceklerinin bağlamını ve bu küçük veri parçacığının her şeyi bir araya getiren ve sizin tam profilinizi oluşturan biri olup olmadığını göz önünde bulundurmak için birkaç dakikanızı ayırın. Mutlaka kabul edilebilir bulmayacağınız veya sizin yararınıza olmayabilecek bir şekilde kullanılabileceğini göreceksiniz.

Günlük güncel haberleri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir