Meta Şirketi 300 Kişilik AR/VR İşletim Sistemi Projesini İptal Etti
  1. Anasayfa
  2. Bilim

Meta Şirketi 300 Kişilik AR/VR İşletim Sistemi Projesini İptal Etti

Eski adıyla bildiğimiz Facebook yani Meta şirketi, sanal gerçeklik adı altında birçok farklı çalışma yürütüyor. Ancak geçtiğimiz günlerde şirket, üzerinde çalıştığı yeni işletim sistemi olan Meta XROS adlı projesini iptal ettiğini duyurdu.

Meta, yaklaşmakta olan sanal ve artırılmış gerçeklik kulaklıklarına güç vermesi beklenen özel bir işletim sisteminin ilerlemesini durdurdu, ancak sistemin tam mantığı ve gelecek planları hala net değil. Daha önce Facebook adlı şirketin Kasım ayında AR/VR için oluşturduğu XROS adlı bir işletim sistemi projesinin geliştirilmesini askıya aldığını söyledi. Bu işletim sistemi, Meta için Quest VR (daha önceki adıyla Oculus) cihazlarında kullanılan Android tabanlı işletim sistemine kolaylık sağlıyordu fakat aynı zamanda Meta’yı başka bir şirketin işletim sistemine bağımlı kılıyordu.

Meta XROS

XROS adlı geliştirmenin 2017’de başladığı ve üzerinde 300’den fazla kişinin çalıştığı biliniyordu. Haziran 2021’de Mark Zuckerberg, donanımının her katmanı üzerinde Meta’ya sıkı kontrol sağlayacak “mikrokernel tabanlı bir işletim sistemi” oluşturmayı hedefliyordu. Ancak ekibin inisiyatifte “oldukça uzak” olduğunu ve varlığını “çok uzak olmayan bir geleceğe” bağladığını söyledi. XROS‘u iptal etmenin Meta’nın Project Aria ve Nazare olarak bilinen prototipleri içeren yeni AR gözlükleri üretme planlarını etkileyeceğine dair bir ifade yok, ancak görünüşe göre şirketin halen bir Android tabanlı işletim sistemi kullandıkları anlamına geliyor olabilir.

Meta XROS Neden Durduruldu?

XROS üzerindeki geliştirmenin, eskiden Microsoft’tan olan takım lideri Mark Lucovsky’nin Google’da benzer bir AR-OS projesi üzerinde çalışmak üzere ayrıldığını açıklamasından kısa bir süre sonra durduğu bildirildi. Lucovsky, eski Facebook çalışanı Frances Haugen’in, şirketi 60 dakikalık bir röportajda zararlı iş uygulamalarıyla suçlamasının yanı sıra Meta’nın VR teknolojisine olan ilgisine atıfta bulunan “şirketin yeni metaverse merkezli odağı” söylemleri nedeniyle ayrıldığını söyledi.

Ancak Zuckerberg, VR ve AR’ye Apple ve Google’ın cep telefonlarındaki hakimiyetinden kaçmanın bir yolu olarak bakıyor. Ve şirketin, potansiyel olarak XROS’un yeniden canlandırılmış bir sürümü de dahil olmak üzere kendi işletim sistemini kurmakla ilgilendiği bildiriliyor.

Meta XROS -  Mark Zuckerberg

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

5 yaşında bilgisayarla tanışmış, teknoloji, oyun ve müziğe yoğun ilgi duyan; her şeyden bir parça kapmış kimse.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir