Instagram’da yüz tanıma dönemi!
  1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya
Trendlerdeki Yazı

Instagram’da yüz tanıma dönemi!

Instagram, en çok kullanılan uygulamaların başında geliyor. Sosyal medya uygulamasını her yaştan kullanıcı kullanabiliyor. Küçük yaştaki kullanıcılar için ise Instagram’da çeşitli önlemler mevcut. Ancak uygulama konu ile ilgili yeni bir özellik getiriyor. Instagram, yüz tanıma özelliği ile kullanıcıların 18 yaşından büyük ya da küçük olduklarını tespit edebilecek.

Yeni özellik ilk olarak ABD’de kullanılmaya başlanacak. ABD’de yaşayan kullanıcılar 18 yaşından büyük olduklarını kanıtlamak adına video yükleyebilecekler.

Kullanıcılar, kimlik görsellerini yüklemenin dışında çektikleri video ile yaşlarını kanıtlayabilecekler. Bu sistem için de küresel kimlik ve biyometrik teknoloji şirketi olan İngiltere merkezli Yoti ile anlaşıldı. Uygulama, Yoti’nin yalnızca yüz tanıma teknolojisinde kullanılacağının altını çiziyor.

Instagram’da yüz tanıma dönemi!
Instagram’da yüz tanıma özelliği

Instagram, konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

Gençlerin ve yetişkinlerin kendi yaş grupları için doğru deneyimi yaşadığından emin olmak için bunu test ediyoruz. Birinin genç (13-17) olup olmadığını öğrendiğimizde, onların hesaplarını otomatik olarak gizlemek, tanımadıkları yetişkinlerden istenmeyen kişileri engellemek ve reklamverenlerin seçeneklerini sınırlamak gibi yaşa uygun deneyimler sağlıyoruz.”

Başka bir yöntem ise gençlerin 18 yaşından büyük ortak takipçilerinden yaşlarını doğrulamaları için kefil olmalarını istemeleri olacak. Yaş doğrulaması için ise üç kişi gerekiyor.

Instagram, kullanıcı yaşı onaylandıktan sonra hem kendilerinin hem de Yoti’nin videoları sileceğini belirtti. Kullanıcılar, kimlikleri aracılığıyla yaşlarını doğruladıklarında ise uygulama, bilgilerin şifrelendiğini ve güvenli bir şekilde saklandığının altını çiziyor.

Peki siz yüz tanıma özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

Instagram Reels beğeni ve görüntülenme sayısına veda ediyor

Günlük güncel haberleri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir