1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

Instagram’ın Twitter rakibi Threads 6 Temmuz’da piyasaya çıkıyor!

Instagram’ın Twitter rakibi Threads 6 Temmuz’da piyasaya çıkıyor!

Twitter’ı bırakmak istiyorsanız, Instagram Threads’i indirmek için uzun süre beklemeniz gerekmeyebilir. Meta’nın Twitter rakibi Instagram Threads’in, Apple’ın iPhone’u için hazır bir sürümü gösteren App Store listesine göre 6 Temmuz’da piyasaya sürülmesi bekleniyor. Araştırmacılar ayrıca Google Play Store’da da hafta sonu ortaya çıkan erken bir listeleme olduğunu tespit ettiler.

Meta ayrıca Instagram uygulamasına bir lansman tarihi teaser’ı da ekledi. Arama kutusuna “threads” (ya da bir dizi başka anahtar kelime) yazıldığında arama çubuğunda bir bilet simgesi beliriyor. Bu simgeye dokunduğunuzda, Instagram kullanıcı adınızla birlikte ayın 6’sında sabah 10’dan itibaren çevrilen yerel lansman saatini gösteren dönen bir bilet beliriyor. Dönen bilet aynı zamanda yeni sosyal medya platformunun web portalı gibi görünen threads.net’e bağlanan bir QR kodu da içeriyor. Burada da ayın 6’sında sabah 10’da sona erecek bir geri sayım sayacı göreceksiniz.

Instagram’ın Twitter rakibi Threads

Threads

İşte App Store’dan uygulamanın resmi ve kısa açıklaması:

Threads, bugün önem verdiğiniz konulardan yarın trend olacak konulara kadar her şeyi tartışmak için toplulukların bir araya geldiği yerdir. İlgilendiğiniz şey ne olursa olsun, en sevdiğiniz içerik oluşturucuları ve aynı şeyleri seven diğer kişileri takip edebilir ve onlarla doğrudan bağlantı kurabilir veya fikirlerinizi, görüşlerinizi ve yaratıcılığınızı dünyayla paylaşmak için kendi sadık takipçilerinizi oluşturabilirsiniz.

Hem App Store hem de Google Play Store listelerinde, Instagram tanıtıcınızla nasıl giriş yapabileceğinizi, Instagram’da takip ettiğiniz hesapları yeni uygulamada nasıl bulabileceğinizi ve Twitter, Mastodon, Bluesky veya diğer metin odaklı sosyal uygulamalara benzer bir arayüzde nasıl gönderi paylaşabileceğinizi gösteren benzer bir dizi ekran görüntüsü yer alıyor.

Meslektaşım Alex Heath, geçtiğimiz ay Meta yöneticilerinin Instagram Threads’in Mastodon tarafından kullanılan ActivityPub adlı merkezi olmayan sosyal medya protokolüyle entegre olacağını paylaştığı şirket çapındaki bir toplantıyı haberleştirdi. Bu aynı zamanda bir yöneticinin “Akılcı bir şekilde yönetilen bir platforma sahip olmakla ilgilenen içerik oluşturuculardan ve tanınmış kişilerden duyuyoruz” dediği ve Mark Zuckerberg ile Elon Musk arasında bir kafes maçı söylentilerine yol açan toplantıdır.

Threads’in lansman haberi, ana rakibi Twitter’da özellikle karışık geçen birkaç günün ardından geldi. Geçtiğimiz hafta Elon Musk’ın sahibi olduğu sosyal medya ağı, kayıtlı olmayan kullanıcıların tweetleri görmesini engelledi ve giriş yapanlar için bir günde yüzlerce veya binlerce gönderi okuduktan sonra sizi engelleyebilecek geçici hız limitleri uyguladı. Bu değişiklikler hafta sonu boyunca kullanıcıların servise göz atamamasıyla sonuçlanan yaygın sorunlara yol açtı.

Threads

Twitter ayrıca, birçok gazeteci ve sosyal medya profesyoneli tarafından kullanılan bir araç olan TweetDeck’te, uygulamanın yapay zeka modellerini beslemek için veri arayan kazıyıcıların baskısı altında bozulmaya başlamasından kısa bir süre sonra aniden büyük değişiklikler yapıyor. Ve yaklaşık bir ay içinde TweetDeck’in ücretli bir özellik haline gelmesi planlanıyor. Pek çok Twitter kullanıcısı hafta sonu tatilinde Bluesky’ye yönelmeye çalıştı, ancak bu hizmet, uygulamaya akın eden insan dalgaları nedeniyle karşılaştığı sorunları gidermek için yeni kullanıcı kayıtlarını bir günden fazla bir süre durdurdu. Mastodon’un CEO’su yine de kendini iyi hissettiğini söylüyor.

Elon Musk, Threads için bir lansman tarihi haberine yanıt olarak, Meta’nın Threads için App Store listesinde kullanıcılar hakkında toplayabileceğini söylediği veri miktarına işaret eden bir avuç tweete yanıt verdi. Bir tweet’e yanıt olarak “Tanrıya şükür çok akıllıca yönetiliyorlar” dedi. Eski Twitter CEO’su Jack Dorsey, Threads’in veri toplama bildiriminin bir ekran görüntüsüyle birlikte “Tüm Thread’leriniz bize ait” diye yazdı. Musk’ın yanıtı ise “Evet” oldu. Ne olursa olsun, Instagram’ın mevcut uygulaması, uygulama mağazasındaki listesine göre zaten aynı verileri size bağlıyor.

Kaynak: THE VERGE

POKEMON Final Sezonu Yeni Bölümleriyle Yayında!

Çevirmen

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir