IMF’den Yatırımcıları Kızdıran Kripto Para Uyarısı
  1. Anasayfa
  2. Blockchain

IMF’den Yatırımcıları Kızdıran Kripto Para Uyarısı

IMF Mali Danışmanı Tobias Adrian, Financial Times’a yaptığı açıklamada Türkiye için de geçerli olabilecek bazı ifadelerde bulundu.

Geçtiğimiz günlerde El Salvador’a Bitcoin’i yasal para birimi olmaktan çıkarmasını söyleyen IMF, kripto paraların gelişmekte olan piyasalar üzerindeki etkisini açıkladı. IMF Mali Danışmanı Tobias Adrian, Financial Times’a açıklamalarda bulundu. Adrian, açıklamasında kripto paralardaki sert fiyat hareketlerinin gelişmekte olan piyasalara istikrarsızlık getirdiğini öne sürdü. Kripto paraların tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından bu yana 1 trilyon dolar değer kaybettiğini açıklayan IMF Mali Danışmanı Tobias Adrian, Türkiye’yi de ilgilendiren bir açıklama yaptı.

Adrian, insanların yerel para birimlerinden kripto paraya geçmeye başlamasının acil düzeltilmesi gereken bir durum olduğunu ifade etti. Tobias Adrian, kriptolaştırma olarak adlandırılan bu durumun bazı yükselen ve gelişmekte olan ekonomilerin ani ve aşırı yüksek risklerle karşı karşıya olduğunun altını çizdi.

IMF Mali Danışmanı Adrian, açıklamasına şu şekilde devam etti: “Kripto ve hisse senedi piyasaları arasındaki korelasyon güçlü bir şekilde yükseliyor. Kripto artık hisse senetlerinde yaşananlarla çok yakından bağlantılı. Kriptoyu göz ardı edemeyiz.”

IMF, ulusal ve küresel düzenleyicileri kripto para birimlerini denetlemek için koordineli ve kapsamlı bir yaklaşım oluşturmaya çağırdı. Adrian, açıklamasının sonunda ise küresel düzenlemeler üzerinde anlaşmanın asla hızlı bir süreç olmadığını, buna şimdi başlanması durumunda ise “finansal istikrarı koruma hedefine ulaşırken aynı zamanda temeldeki teknolojik yeniliklerin getirdiği faydalardan ” da yararlanabilecekleri açıklamasında bulundu.

Günlük güncel haberleri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir