Spotify, Son Olaylara Yönelik Aldığı Tedbirleri Açıkladı
  1. Anasayfa
  2. Genel

Spotify, Son Olaylara Yönelik Aldığı Tedbirleri Açıkladı

Geçtiğimiz hafta Kanadalı bestekar, söz yazarı ve şarkıcı Neil Young, bir yazı yayınladı ve Spotify’dan müziklerini kaldırmasını istedi. Durumun arka planında Neil Young’un podcast ünlüsü Joe Rogan ile aynı platformda yer almak istememesi yer alıyordu.

“Spotify hayatı tehdit eden Covid ile alakalı yanlış / sahte bilgilerinin evi haline geldi” diyen Neil Young, hastalık ile ilgili birçok açıklaması doğru olmadığı için tepki çeken Joe Rogan’a ve diğer yanlış COVID-19 bilgilerine verilen desteği eleştirmişti. “Genç ve sağlıklı kişilerin Covid-19’a karşı aşı olmasına gerek yok” tarzında doğru olmayan açıklamalarda bulunan ve belki de yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Joe Rogan, bu konuda sadece Young’ı değil başka kişileri de kızdırmıştı.

En son yapılan resmi açıklamaya göre çevrim içi müzik uygulaması Spotify, şu an 172 milyondan fazla ücretli aboneye sahip. Ancak yaşanan durumun ardından rakam düşmeye başladı.

Yaptığı en son açıklamada Neil Young şunları ifade etti: “Spotify’dan ve kötü ses kalitesinden ayrıldıktan sonra daha iyi hissediyorum…”

COVID-19 konusunda yanlış bilgilere ciddi bir şekilde karşı olan Apple, bu hafta Apple Music üzerinde Neil Young içeriklerini büyük oranda öne çıkardı. Firma hatta bu konuda telefonlara bildirim göndererek, özel çalma listeleri paylaştı ve tweet paylaşımlarından bulundu.

Spotify, süreçle ilgili bazı adımlar attı

Bu durumdan dolayı büyük eleştiri alan ve abonelerini kaybeden Spotify, süreçle ilgili bazı adımlar attı. Firmanın ilk hamlesi COVID-19 ile ilgili podcast içeriklerine buradaki sayfaya götüren bir bağlantı eklemek oldu. Sayfa içerisinde COVID-19 ile ilgili bilimsel verilere yer verildiği aktarıldı. Şu anda İngilizce olan sayfanın ileride farklı dillere de çevrileceği bilgisi verildi.

Spotify CEO’su Daniel Ek, “İçerik üreticilerini ifadeleri desteklerken kullanıcılarımızın güvenliğini koruma konusunda kritik bir rolümüz olduğunu biliyoruz” açıklamasını yaptı ve ekledi: “İçerik sansürüne gitmemiz ve aynı zamanda kuralların ve bunları ihlal edenler için sonuçların mevcut olduğundan emin olmamız benim için önemli.”

Spotify’dan özür diledi

Ancak, bu açıklamalar kullanıcıları tatmin etmedi. Çünkü Spotify, Joe Rogan hakkında şimdilik herhangi bir ceza uygulamadı ya da bir sözleşme iptali gerçekleştirmedi. Ek olarak Rogan’ın tepki çeken konuklar ile yaptığı COVID-19 odaklı içerikleri de platformdan henüz kaldırılmadı. Joe Rogan, sadece spotify’dan özür dileyerek ileride daha dengeli içerikler yapacağını aktardı.

Günlük güncel haberleri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir