Dünyanın ilk otonom elektrikli uçan taksisi: Wisk Aero
  1. Anasayfa
  2. Genel

Dünyanın ilk otonom elektrikli uçan taksisi: Wisk Aero

Hava taksi girişimi Wisk, yeni elektrikli uçan taksisini tanıttı. Tanıtılan yeni elektrikli otonom uçan taksi 4 yolcu taşıyor. Yeni uçan taksinin ticari hava taksisi olarak hizmet verebilmesi için ilk olarak Federal Havacılık İdaresi’nden onay alması gerekiyor.

İlk pilotsuz elektrikli uçan taksi

Wisk Aero, dünyanın ilk pilotsuz elektrikli uçan taksisi olma özelliğini taşıyor. Wisk Aero, iki kanadının da arkasında bulunan 6 adet sabit elektrik motoru ile bir helikopter gibi inip kalkabiliyor. Aynı zamanda 203-222 km arasında hızla uçabiliyor. 2500-4000 feet arasında yüksekliğe ulaşmasını sağlayan 6 adet ayarlanabilir elektrikli motoru daha var.

Dünyanın ilk otonom elektrikli uçan taksisi: Wisk Aero

Hızlı şarj teknolojisi

Uçan takside hızlı şarj teknolojisi kullanılıyor. Ve 15 dakikada şarj olabiliyor. Wisk, elektrikli uçağın güvenli hakkında ise şu açıklamayı yaptı: “İnsan kontrolünde otonom uçuş, daha az hareketli parça içeren basitleştirilmiş tasarım, tamamen yedekli sistemler ve tek bir arıza noktasının olmaması dahil Wisk’in uçağı, günümüzün zorlu havacılık güvenliği standartlarının üstünde bir tasarıma sahip ve kaza yaşanma ihtimali milyarda bir

Dünyanın ilk otonom elektrikli uçan taksisi Wisk Aero’nun ilk test uçuşu tamamlandı. Ancak hizmete sunulması için FAA güvenlik standardı, üretim sertifikası ve hava taşıyıcı sertifikasına sahip olması gerekiyor.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

Bakan Karaismailoğlu: “Avrupa’nın telefonla en çok konuşan ülkesiyiz”

Günlük güncel haberleri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir