Google’ın karmaşık Hatırlatıcılar’ı daha da karmaşıklaşıyor
  1. Anasayfa
  2. Donanım

Google’ın karmaşık Hatırlatıcılar’ı daha da karmaşıklaşıyor

Hey Google, bana şunu hatırlat... ah, boşver

Google, Asistanının hatırlatıcı ayarlama yeteneklerinden iki özelliği kaldırıyor gibi görünüyor. “Anna’ya bu sabah çöp kutularını getirmesini hatırlat” – ve konum tabanlı hatırlatıcılar – “ofise vardığımda Becca’yı aramamı hatırlat” gibi atanabilir hatırlatıcılar için desteği kesiyor. Google, her iki değişikliği de duyurmadı, bunun yerine birini bir destek sayfasına ve diğerini Asistan uygulamasındaki bir açılır pencereye gömmeyi seçti. Her iki özellik de hala çalışıyor ancak görünüşe göre daha uzun sürmeyecek.

Bunu, Google’ın Hatırlatıcıları uzaktan bile kullanışlı bir sisteme dönüştürmek için korkunç bir iş çıkardığı uzun ve uzun bir geçmişteki en son tarihe kadar tebeşirleyin.

Kaotik Google ürün tekliflerinin listesi uzundur, ancak hiçbirinin Hatırlatıcılardan daha az anlamlı olmadığını kabul ediyorum. Google Görevler uygulamasıyla senkronize olan Google Takvim’de hatırlatıcılar ayarlayabilirsiniz. Bu iyi ve doğru bir davranış! Ancak Google Asistan ile tamamen farklı bir ekosistemde yaşayan ve Görevler’de görünmeyen hatırlatıcılar da ayarlayabilirsiniz. Google Keep belki de en kaotik olanıdır: Bir nota bir hatırlatıcı ekleyebilirsiniz ve bu, Asistanınız tarafından oluşturulan hatırlatıcıların yanında görünür, ancak Google Görevler’de görünmez. Ayrıca Keep uygulamasının özel bir bölümünde de görünürler, ancak diğer hatırlatıcılarınızın hiçbiri orada değildir.

Google'ın karmaşık hatırlatıcı sistemi daha da karmaşıklaşıyor

Google Hatırlatıcılar’ın sonu ne olacak böyle?

Google hesabınızdaki tüm hatırlatıcıları görebileceğiniz tek bir yer vardır ve o da iOS ve Android için Google Takvim uygulamasıdır. Ama bunun bile tuhaflıkları var. Google Takvim uygulamasında, Asistan hatırlatıcılarının yanında ve hatırlatıcılar google.com’da görünen bir hatırlatıcı oluşturabilir veya tamamen aynı görünen ancak Google Görevler’de görünen ancak başka yerlerde görünmeyen bir görev oluşturabilirsiniz. Takvim web uygulamasında, yalnızca diğer hatırlatıcıların göründüğü yerde görünmeyen Görevler hatırlatıcıları oluşturabilir ve görebilirsiniz.

Calendar’ın onu sağa bu kadar yaklaştırması daha da sinir bozucu. Bu, Google’ın onları bir araya getirmemesi dışında hatırlatıcıları ayrı tutan hiçbir şey olmadığı anlamına gelir. Genel olarak, gerçekten umabileceğiniz tek şey, cihazınızın size doğru zamanda ping atması ve yaptığınız her şeyin bir listesine gerçekten bakmanıza gerek kalmamasıdır.

Bu saçma ekosistemin içinde Google, Hatırlatıcı özelliklerini eşleştiremez bile. Asistan, konuma dayalı hatırlatıcılarını kaybediyor olabilir, ancak Keep hatırlatıcılarınız yine de GPS pininiz tarafından tetiklenebilir. Google Görevler ve Takvim hatırlatıcıları, nedense hiçbir zaman konum tabanlı olamaz.

Google’ın son değişiklikleriyle ilgili bardağın dolusu okuma, bir süre içinde Google’daki herhangi birinin gerçekten hatırlatıcıların var olduğunu hatırladığına dair ilk sinyal oldukları olacaktır. Şirket, ürünlerini daha tutarlı bir şekilde bir araya getirmek için çalışmaya devam ettikçe, nihayet hatırlatıcıları anlamlı kılmak için bir proje yürütülüyor olabilir: 9to5Google, geçen yıl “Bellek” adlı yeni bir özelliği fark etti ve bu özellik, tüm ihtiyaçlarınız için nihai yuva olabilir.

Ama nefesini tutmazdım. Google, en son 2018’de, büyük bir Gmail yeniden tasarımının yanı sıra Google Görevler’i yeniden başlattığında, hatırlatıcıların çalışmasını sağlamaya ilgi duyduğunu aralıklı olarak dile getirdi. Uygulama iyi bir başlangıç ​​gibi geldi, ancak Google’ın yapacak daha çok işi olduğu açıktı. O zamandan bu yana geçen dört yıl içinde, Google bu işlerin neredeyse hiçbirini yapmadı.

Google’ın, hem hatırlatmalar hem de tüm ortam hesaplama projesi için Asistan’ı ekosisteminin gerçek merkezi olarak gördüğü açıktır. Bu gerçekten iyi olurdu, eğer şirket ekosistemin geri kalanını bağlamak için (nispeten küçük) işi gerçekten yapsaydı.

Google’ın, tüm sistemi bir araya getirmenin ve ardından bu özelliklerden bazılarını geri eklemenin bir yolunu çizdiği için Hatırlatıcı özelliklerini azaltacağını umuyoruz. O zamana kadar Siri ile hatırlatıcılar ayarlamaya devam edeceğim. Zamanın yarısında beni yanlış duyabilir, ama en azından bir şeyleri nerede bulacağımı biliyorum.

Kaynak: THE VERGE

5 yaş altındaki çocuklar için yeni COVID-19 aşısı!

Çevirmen

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir