Google, Android Auto’nun en kolay erişilebilir sürümünü kaldırıyor
  1. Anasayfa
  2. Donanım

Google, Android Auto’nun en kolay erişilebilir sürümünü kaldırıyor

Google, Android Auto for Phone Screens uygulamasının kullanıcılarına, uygulama içi açılır bir mesajla (9to5Google aracılığıyla) yakında çalışmayacağını söylüyor. Uygulama, telefonu bir araba panosuna monte ederken kullanımı daha güvenli olan basitleştirilmiş bir araç içi Android arayüzü sağlar; bilgi-eğlence ekranında çalışan Android Auto sürümüne sahip daha yeni arabalara sahip olmayanlar için harika bir özellik.

Bu aslında Google’ın Telefon Ekranları için Android Auto’yu sürgüne gönderdiğine dair ilk uyarısı değil. Şirket, daha yeni Android 12 cihazlarda Telefon Ekranları için Android Auto’yu devre dışı bıraktığında geçen yıl zaten kullanımdan kaldırıldı. Daha eski cihazlara sahip kişiler uygulamaya erişmeye devam edebilir, ancak Google, “şu anda paylaşacak başka ayrıntısı olmadığını” belirterek ne kadar süreceği konusunda bir zaman çizelgesi vermedi. Google, bu hafta 9to5Google’a benzer bir mesajı tekrar kustu ve uygulamanın ne zaman çalışmayı durduracağına dair bir zaman çizelgesi atladı.

Tüm bu fiyasko, Google’ın 2019’daki kafa karıştırıcı planları yüzünden yaşanıyor; kullanıcıların telefondaki bir Android Auto deneyiminden o sırada çıkacak olan Google Asistan sürüş moduna geçmesini istedi. Ancak bu özellik ertelendi ve 2020’ye kadar piyasaya sürülmeyecekti. Bu gecikme sırasında, Android Auto for Phone Screens uygulaması, daha yeni desteklenen bir arabanız yoksa, sürüş sırasında Android’inizi kullanmak için kesintisiz bir çözüm haline geldi.

Android Auto deneyimini istiyorlarsa daha yeni bir araba satın almaları gerekecek

Google, Android Auto'nun en kolay erişilebilir sürümünü kaldırıyor

Telefon Ekranları için Android Auto uygulaması, herkesin herhangi bir arabada kullanabileceği ve Android Auto’nun tüm avantajlarından yararlanabileceği erişilebilir bir çözümdür. Artık kullanıcıların ya Android Auto’yu destekleyen pahalı bir yeni ana ünite kurması ya da Android Auto deneyimini istiyorlarsa daha yeni bir araba satın almaları gerekecek.

Google Asistan sürüş modu da bire bir değiştirme çözümü değildir; Android Auto arayüzüne kıyasla dikkati dağıtabilecek istemlere sahip doğrusal bir çözümdür. Ayrıca, Google Asistan bir sesli isteği yanlış alırsa, kullanıcıların sürüş sırasında elde tutulan bir telefonla uğraşmasına neden olabilir.

Google’ın otomotiv endüstrisi için iddialı planları var ve Android Auto for Phone Screens muhtemelen bunu sulandırıyor. Polestar 2 gibi arabalarda bulunan Android Automotive adlı tam bir araba işletim sistemine sahip ve Ford araçlarında da yer alacak. Google ayrıca bu yıl bağlı Android Auto deneyimini yeni sürüme geçirerek yanıt vermeye ve farklı araç bilgi-eğlence ekranı boyutlarından daha iyi yararlanmaya odaklandı.

Square, Apple’ın Tap to Pay için beta testi desteğine başlayacak

Çevirmen

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir