1. Anasayfa
  2. Genel

Türkiye’de gençler, yılda ortalama 25 kitap okuyor

Ülkemizde gençlerin %89’u hala geleneksel olan basılı kitap formatını tercih ederken, %4’ü sesli kitap ve %3’ü e-kitap tercih ediyor.

Türkiye’de gençler, yılda ortalama 25 kitap okuyor

Türkiye’de 11 – 18 yaş arasındaki gençler,  2021 yılında yılda ortalama 25 kitap okuyarak, Hollanda ( 15 ), Almanya ( 12 ), Yunanistan ( 12 ), İtalya ( 11 ), İspanya ( 10 ) ve Meksika (9) ’daki akranlarını geride bıraktı. Gençlerin %53’ü hafta sonunun ve boş zamanlarının kitap okumak için en sevdikleri zamanlar olduklarını söylüyor. Gençlerin %46’sı çizgi romanın okumaktan en çok keyif aldıkları kitap türü olduğunu söylerken, %41’i de fantastik macera türü kitapların en favori kitapları olduğunu aktarıyor. Harry Potter Türkiye gibi İtalya, İspanya, Meksika, Almanya, Hollanda ve Yunanistan’da en çok sevilen kitapların başında gelse de Türkiye’de en çok Şeker Portakalı ve Küçük Prens seviliyor. Ülkemizde gençlerin %89’u hala geleneksel olan basılı kitap formatını tercih ederken, %4’ü sesli kitap ve %3’ü e-kitap tercih ediyor.

Pandemiyle birlikte değişen bazı alışkanlıklardan biri de okuma alışkanlığı oldu. Ülkemizdeki 11 – 18 yaş arasındaki gençlerin %84’ü pandemi öncesi döneme göre daha fazla kitap okuyor. 

Avrupa’nın en değerli eğitim teknolojileri şirketi GoStudent, 11 – 18 yaş grubu öğrencilerin okuma alışkanlıkları hakkında daha fazla bilgi edinmek amacıyla içlerinde Türkiye, Almanya, İtalya ve Meksika’nın bulunduğu yedi ülkede bir araştırma yaptı. Yapılan araştırma sonucunda Türkiye’deki gençler, 2021’de yılda ortalama 25 kitap okuyarak, Hollanda ( 15 ), Almanya ( 12 ), Yunanistan ( 12 ), İtalya ( 11 ), İspanya ( 10 )ve Meksika (9) ’daki akranlarını geride bıraktı.

Gostudent kitap okuma araştırması

Okuma alışkanlığı, asla modası geçmeyecek ve anne, babadan çocuklara aktarılan bir alışkanlık

Oyun konsolları, akıllı telefon, bilgisayar ve tablet kullanımının yükselişiyle birlikte birçok kişi kitaplara olan ilginin azalacağını düşündü ancak Türkiye’deki gençler yılda ortalama (25) kitap okuyarak Avrupa ortalamasını (13.5) neredeyse ikiye katladı.

Araştırmada dikkat çeken unsurlardan biri de ebeveynlerin okuma alışkanlıkları oldu. Ebeveynler ne kadar çok okursa çocuklarının da okuma alışkanlığı yüksek oluyor. Türkiye’de ebeveynlerin %66’sı haftada en az bir kitap okuyarak diğer ülkelerin arasında birinci sırada yer aldı. 

Çizgi roman ( %46) ve fantastik macera (%41) türü kitaplar vazgeçilmez olurken, gençler okumak için en sevdikleri zamanın hafta sonları ve boş zamanları olduklarını söylüyor. Yaratıcı düşünme sürecini etkileyen ve  biliş düzeyini yükselten gece yatmadan önceki zamanın ise gençlerin (%50) ikinci en çok sevdikleri zaman olduğu ortaya çıkıyor.

Okullar, okumayı teşvik etmede kilit bir rol oynuyor

Türk Dili ve Edebiyatı, dünya edebiyatı klasiklerini okumak ve öğrenmek gençlerin kapsamlı eğitiminin çok önemli bir parçası olmaya devam ediyor. Bu açıdan okullarda öğrencilere okumaları için önerilen kitaplar gençleri okumaya teşvik etmede oldukça önemli.  Gençlerin yarısından fazlası (%55) geçen yıl okudukları kitapların neredeyse tamamının ya da yarısına yakınının okulları tarafından zorunlu olarak ödevlerinin bir parçası olarak verildiğini söylüyor 

Neden daha fazla okumadıkları ve okumaya karşı isteksizlik nedenlerine bakıldığında Türkiye’deki gençlerin %75’i, Almanya’daki yaşıtları gibi (%75) okumayı sevmediğini belirtiyor. Türkiye’deki gençlerin %25’i ise daha fazla okumak için yeterli vakitleri olmadıklarını dile getirirken. Yunanistan’daki akranlarının %65’i okumaya zamanlarının olmadıklarını söyleyerek dikkat çekiyor.

Türkiye'de gençler, yılda ortalama 25 kitap okuyor

Gençler dünün ve bugünün gençlik klasiklerini tercih ediyor

Tek bir kuşağa ait olmayan, yılları, on yılları aşan hikayeler var. Serinin ilk cildinin bu sene  25. yılını kutlayan Harry Potter’ın maceraları, tüm Avrupa’da gençlerin en sevdiği eser olurken, Türkiye’deki gençlerin en favori kitapları arasında Küçük Prens ve Şeker Portakalı yer alıyor. Harry Potter serilerinin yazarı J.K. Rowling tüm ülkelerde en çok sevilen yazar olurken, Orhan Pamuk ve Ömer Seyfettin Türkiye’de gençlerin gönüllerine taht kurmuşa benziyor.

Türkiye’deki gençlerin %89’u hala geleneksel olan basılı kitap formatını tercih ediyor

Gençlere en çok sevdikleri kitap formatının hangisi olduğu sorulduğunda ise İtalya ve Yunanistan gibi Türkiye’deki gençlerin de %89’u basılı kitap formatını tercih ettiklerini söylüyor. Sadece %4’ü sesli kitabı tercih ederken, %3’ü de e-kitap tercih ediyor. Basılı format kitabının en az tercih edildiği ülke ise Almanya. Almanya’daki gençlerin %62’si basılı formatın en sevdikleri okuma formatı olduklarını iletiyor.

Türkiye’deki gençlerin %89’u kitaplarını kitapçıdan satın alıyor. Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında online’dan satın alma oranı ile Türkiye yine tüm ülkeleri geride bırakıyor. Türkiye’deki gençlerin %76’sı kitaplarını online kanallardan da aldığını iletiyor.  Hollanda ve Yunanistan %33’lük oranla online’dan kitap satın alan ülkeler arasında en son sırada yer alıyor. Diğer ülkelerle kıyaslandığında Türkiye’de hediye olarak kitap daha az veriliyor; Gençlerimizin %24’ü, Meksikalıların %18’i, İspanyolların %15’i, İtalyanların %26’sı, Hollandalıların %28’i, Yunanların %38’i ve Almanların %47’si hediye olarak alınan kitapları okuduklarını söylüyor.

GoStudent Türkiye Ülke Müdürü Barış Üçok; “Türkiye’de ve dünya genelinde GoStudent’a güvenen öğrencilerin sayısı sürekli artıyor, bu nedenle onların alışkanlıklarını, etkileşim biçimlerini ve tercihlerini ilk elden bilmek giderek daha önemli hale geliyor. Okuma, şüphesiz yeni nesillerin eğitiminin temel taşlarından biri. Bu kapsamda çocuklarımızla ve gençlerimizle daha yakın olabilmek, onların okuma alışkanlıklarını, edebi tercihlerini anlamak, eğitim programlarımızı iyileştirmek ve optimize etmemiz için mükemmel bir unsur. Bizler de GoStudent olarak gençlerimizin kelime dağarcığını geliştirmek, stratejik ve yaratıcı düşünmelerine destek olmak, empati ve iletişim becerilerinin gelişmesine destek olmak için kişiselleştirilmiş eğitim programımızla gençlerimizi okumaya teşvik ediyoruz.” dedi.

UBER Sarı Taksiler İle toplanan 14.158 Kitap Köy Okullarına Ulaştırıldı

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir