ELON MUSK’IN PROJESİYLE 2022’dE BEYİNLERİMİZ ÇİPLENEBİLİR!
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim

ELON MUSK’IN PROJESİYLE 2022’dE BEYİNLERİMİZ ÇİPLENEBİLİR!

Elon Musk’ın insan beynine çip takma projesi Neuralink’te yeni gelişme yaşandı. Musk’ın 2022’de insanlara çip takmayı planladığı iddia edildi.

Neuralink Corporation, Elon Musk ve sekiz nörolog tarafından, implante edilebilir beyin-makine arayüzleri geliştirmek amacıyla 2016’da San Francisco’da kuruldu. Şirketin şu anda beyin aktivitesini kaydedip uyarmak için insanların beyinlerine implante edilecek bir çip geliştirdiği biliniyor. Omurilik yaralanmaları ve nörolojik bozuklukların tedavisi gibi tıbbi uygulamalara sahip olması amacıyla yapıldığı söyleniyor.

Tarih 2022’yi İşaret Ediyor!

Musk tarih verme ve projeleri zaman çizelgesine oturtma konusunda istikrarsız olsada projelerini başarıyla gerçekleştiriyor. Daha önce Neuralink’in 2021 yılının sonuna kadar insan beyninde de denenmesi bekleniyordu. Ancak görünüşe göre plan biraz ertelendi. Elon Musk, Neuralink’in 2022’de beyin çiplerini insanlara yerleştirmeye başlamasını umduğunu söyledi.

Elon Musk Proje’den Umutlu!

Pazartesi günü The Wall Street Journal CEO Konseyi Zirvesi’nde canlı yayınlanan bir röportajda Musk’a Neuralink’in 2022’de ne yapmayı planladığı soruldu. Musk da şu sözlerle cevap verdi:

Neuralink maymunlarda iyi çalışıyor. Test sayısını da oldukça artırdık. Kullanımın ve sonrasında çıkartılmasının güvenli oluşunu teyit ediyoruz. Buna testlere gelecek yıl tetraplejikler, kuadriplejikler gibi ciddi omurilik yaralanmaları olan insanlar da dahil olacak. Konuyla alakalı FDA’in onay vermesini umuyoruz.

Bu konuşmanın ardından Musk, Neuralink’in “cihazı yerleştirme standartlarının FDA’nın gerektirdiğinden çok daha yüksek olduğunu” söyledi. Sonrasındaysa bir tweette, “Gelecek yıl insanlarda cihazlarımız olduğunda (maymunlarla nüanslı konuşmalar yapmak zor) ilerleme hızlanacak” dedi.

Musk, Neuralink’in cihazı yerleştirme standartlarının FDA’nın (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) gerektirdiğinden çok daha yüksek olduğunu da söyledi.

Yazar Hakkında

Yorum Yap