1. Anasayfa
  2. Genel

Continental’den sömestr döneminde güvenli yolculuk önerileri

Continental’den sömestr döneminde güvenli yolculuk önerileri

Okullarda karnelerin alınmasıyla yarı yıl tatili başladı. İki haftalık tatil süresince farklı yerlerde tatilini geçirmek isteyenler hazırlıklara başladı.

İstatistiklere göre, ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarına neden olan kusurların %88,3’ünün sürücülere ait olduğu ülkemizde, güvenli bir yolculuk için bazı önlemleri almak kritik öneme sahip. Özellikle kar yağışında araç kullanacakların çok daha dikkatli olması gerekiyor.

Continental, kazaların yüzde 90’ının sürücü hatalarından kaynaklandığına dikkat çekerek tatil döneminde güvenli yolculuk tavsiyelerinde bulundu. İşte Continental’in sömestr tatilinde yola çıkacaklara tavsiyeleri:

  • Lastiklerin mutlaka mevsimine uygun seçilmesi gerekiyor. Kış sezonunda araçlarınızın dört lastiğinin de kış lastiği olmasına dikkat edin.
  • Yol ve hava koşulları nasıl olursa olsun, ilk olarak lastiklerinizin hava basıncını ve diş derinliğini kontrol edin.
  • Yola çıkmadan önce veya yolculuğun ilk 15-20 km’si içinde, lastik basıncı mutlaka kontrol edilmelidir. Aksi halde, uzun süre yol alındığında ısınan lastik içerisindeki havanın basıncı yükselir ve sürücüyü yanlış yönlendirip yanıltabilir. Sıcaklıkların düşmesi, lastik basıncının her 10 derecede 0,07 ila 0,14 bar arasında azalmasına neden olur. Doğru hava basıncına sahip olan lastik, yolla daha geniş bir düzeyde temas sağladığı için daha güvenlidir. Lastikler bu sayede daha az ısınır ve yıpranır. Ayrıca yakıt tüketimini düşürerek CO2 emisyonlarını da azaltır.
  • Kış koşullarında lastik diş derinliğinin 4 mm’nin altına düşmemesine dikkat edin. Kış lastiklerinin diş derinlikleri, özellikle karda yol tutuşu açısından çok önemlidir, çünkü sürüş anında kanallara sıkışan kar, yoldaki karla kenetlenerek kaymayı önleyen bir sistem görevi görür.
  • Ufak bir ayrıntı olarak görünse de, stepnelerin de mutlaka kontrol edilmesi gerekir.
  • Trafik kurallarına ve hız sınırlarına mutlaka uyun.
  • Yola uykusuz ve yorgun çıkmayın. Yolda yorulduğunuzu hissettiğiniz anda mola vermekten kaçınmayın. Yorgunluk, tepki sürenizin azalmasına ve dikkatinizin dağılmasına sebep olacaktır.

Günlük güncel haberleri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir