AKKUYU NGS, GÜÇLÜ İNŞAAT VİNCİ DEVREYE ALINDI
  1. Anasayfa
  2. Genel

AKKUYU NGS, GÜÇLÜ İNŞAAT VİNCİ DEVREYE ALINDI

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS), Liebherr LR 13000 model paletli mobil vincin ikincisi kurularak devreye aldı. Dünya genelinde bulunan aynı modelden 5 vincin 2’si Türkiye’de. Türkiye’nin ilk nükleer santralinin inşaat sahasında hizmete başladı. Vinç yardımıyla, ikinci güç ünitesinin reaktör binasında iç koruma kabuğunun ikinci katmanı monte edildi. Reaktör şaftının destek kirişinin kurulumu yapıldı. Böylece bu yılın temel inşaat ve montaj çalışmaları tamamlanmış hale geldi.

Dünyanın en güçlü paletli vinci olan Liebherr LR 13000, 3000 tona kadar yükleri kaldırabiliyor. Ana kullanım alanı ağır ve büyük boyutlu ekipmanın kaldırılmasının gerekli olduğu güç santrallerinin ve diğer büyük sanayi tesislerinin inşasıdır. Boma bağlı bir yükle hareket edebilme özelliği de taşıyor. Bu dev vinç, boyutuna rağmen en fazla 70 tonluk münferit bileşenlerin bireysel ağırlıkları sayesinde, nakliye açısından dünyanın en ekonomik vinci olma niteliğine sahiptir.

Videolu tanıtıma buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh yaptığı açıklamada: “Önemli inşaat faaliyetlerinin hayata geçirilmesi planlanırken, halihazırda birinci güç ünitesinde hizmet veren Liebherr LR 13000 vincinin benzerinin getirilmesine karar verildi. İkinci ve üçüncü güç ünitelerinin inşa alanlarında büyük boyutlu kargo ve yapıların montajını sağlama ihtiyacı dolayısıyla Akkuyu NGS inşaat sahasına aynı modelden bir vinç daha getirildi. Vinç, Akkuyu NGS sahasına nakledilmeden önce İtalya’da bulunuyordu ve oradan deniz yoluyla Doğu Kargo Terminaline sevk edildi. Eşsiz yük kaldırma yapısı, çok sayıda kule vinçle çevrili sınırlı bir alana kurulurken bu süreç, Rus, Türk ve Hollandalı uzmanlardan oluşan montaj ekibinin ek çalışma yapmasını gerektirdi.” dedi.

Liebherr LR13000 modeli ilk vinç, Akkuyu NGS inşaat sahasına Ağustos 2019’da kuruldu. Vinç yardımıyla birinci güç ünitesinde, reaktör basınç kabı, kor tutucu basınç kabı, destek ve baskı kirişleri kuruldu. ayrıca iç koruma kabuğunun ikinci ve üçüncü katmanları gibi ekipman ve konstrüksiyonların en büyük bileşenleri de monte edildi.

AKKUYU NGS, GÜÇLÜ İNŞAAT VİNCİ DEVREYE ALINDI

Bu tarz haberlere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir