Bosch ve Volkswagen’in yan kuruluşu Cariad, kapsamlı ortaklık konusunda anlaştı
  1. Anasayfa
  2. Genel

Bosch ve Volkswagen’in yan kuruluşu Cariad, kapsamlı ortaklık konusunda anlaştı

Bosch ve Volkswagen’in yan kuruluşu Cariad; sürücüler için daha fazla güvenlik ve daha az stres, tüm araç sınıflarında otonom sürüş işlevlerinin daha hızlı devreye alınması hedefine ulaşmak için iş birliği yapıyor ve kapsamlı bir ortaklık kurma konusunda anlaşmaya vardılar. Şirketler, kısmi ve yüksek seviyede otonom sürüşü seri üretime uygun hale getirmek ve geniş bir kitleye sunmak istiyor.

İttifak, Volkswagen Group markaları altında satılan araçlar için sürücülerin ellerini geçici olarak direksiyon simidinden çekmelerini sağlayacak işlevleri kullanıma sunmayı amaçlıyor. Daha spesifik olarak bu işlevler, şehir içi, şehir dışı ve otoyol sürüşleri için seviye 2 eller serbest sistemlerinin yanı sıra otoyoldaki tüm sürüş fonksiyonlarını üstlenen bir sistemdir. ( SAE Seviye 3 ) bu işlevlerden ilki 2023’te kurulacak.

Kısmi ve yüksek seviyede otonom sürüş için Bosch ve Volkswagen ortaklaşa son teknoloji, standartlaştırılmış bir yazılım platformu geliştirecek. Amaç, bu platformu Volkswagen Group markaları altında satılan tüm özel araç sınıflarında ve dolayısıyla dünyanın en büyük araç filolarından birinde kullanmak.

Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Markus Heyn, “Özel sektöre ait araçlar için, otonom sürüşe geçiş adım adım gerçekleşiyor. Bosch olarak uzun yıllardır bu konuda başarılı bir şekilde çalışıyoruz. Cariad ile birlikte, şimdi tüm araç sınıflarında kısmi ve yüksek seviyede otonom sürüş işlevlerinin piyasaya sürülmesini hızlandıracağız ve böylece bunları herkesin kullanımına sunacağız. Bu, yollarda sürüşü daha güvenli ve daha rahat hale getirecek. Ürettiğimiz çözümleri diğer müşterilerimize de sunabileceğiz ve bu sayede yeni standartlar oluşturabileceğiz” açıklamasını yaptı.

Cariad CEO’su Dirk Hilgenberg, “Otonom sürüş, sektörümüzün geleceğinin anahtarıdır. İş birliğimizle Almanya’nın yenilikçilik konusundaki itibarını güçlendireceğiz. Bosch ve Cariad, öncü teknolojilerin geliştirilmesi konusundaki uzmanlıklarını daha da artıracak. Bu, müşterilerimize mümkün olan en kısa sürede mümkün olan en iyi çözümleri sunma isteğimizin altını çiziyor” ifadesini kullandı.

Bosch Mobilite Bilişim Çözümleri Başkanı Dr. Mathias Pillin ise “Otonom sürüşün gelişimini en iyi kanıtlama alanı karayolu trafiğidir. Dünyanın en büyük ağa bağlı araç filolarından birinin yardımıyla devasa bir veri tabanına erişim sağlayacağız. Bu, otonom sürüş sistemlerini yeni bir seviyeye taşımamızı sağlayacak. Tüm müşterilerimiz bundan faydalanabilecek” dedi.

Cariad’da ittifakın proje yöneticisi olarak görev yapan Dr. Ingo Stürmer, “Birlikte, otonom sürüş fonksiyonlarını gerçek araçlarda daha geniş ölçekte test edebilir ve daha hızlı uygulayabiliriz. Mühendislik çalışmalarımız Bosch ve Cariad tarafından tek bir ekip olarak ortaklaşa gerçekleştirilecek. Otomotiv endüstrisinde bugüne kadar böyle bir ittifak olmamıştı” açıklamasını yaptı.

Günlük güncel haberleri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir