QR kod dolandırıcılığına dikkat: Bilgileriniz çalınabilir
  1. Anasayfa
  2. Genel

QR kod dolandırıcılığına dikkat: Bilgileriniz çalınabilir

Kötü niyetli korsanlar, tüketicileri kandırmak için bu sefer QR kodunu hedef aldı. Kötü amaçlı QR kodlar, kişisel bilgilerinizi çalabilir.

Bugünlerde hemen hemen her yerde QR kodlarını görüyorsunuz. Karekodlar her yerde görünür: emlak siteleri, TV reklamları ve olmazsa olmaz ürünlerde harika fırsatlar gibi görünen sosyal medya gönderileri. Pandemi, QR kodlarının kullanımında bir artışa neden oldu. Olası teması azaltmak isteyen restoranlar, tüm müşterilere sunulan fiziksel menüleri kendi kişisel telefonunuzdan erişilebilen çevrimiçi sürümlerle değiştirdi.

Yurtdışında yüzlerce kişinin banka hesaplarını ele geçirebilecek kötü amaçlı QR kodlar geliştirildiği bildirildi. Daha önceden banka hesapları için Joker yazılımı gibi benzer yöntemler kullanan korsanlar, bu kez de insanların sıkça kullandığı kodların içine virüsler yerleştirmeye başladı.

Kısaltması “hızlı yanıt” anlamına gelen QR kodları, 1990’larda Japonya’da icat edildi. İlk olarak otomotiv endüstrisi tarafından üretimi yönetmek için kullanıldılar ancak her yere yayıldılar. Kendi QR kodunuzu yapmanıza izin veren web siteleri ve uygulamalar bile ortaya çıktı. Siber yazılım uzmanları, artık kötü yazılımların QR kodlar aracılığıyla telefonlara erişebileceğini bildirdi. Dolayısıyla tüm bunlar da banka hesaplarınızdan daha birçok bilgilerinizin çalınmasına yol açabilecek.Birçok kişi, bankadan geldiği iddia edilen e-postalarda kimlik avı bağlantıları ve şüpheli ekleri aramaları gerektiğini biliyor. Ancak akıllı telefonunuzun kamerasıyla bir QR kodunu taramayı iki kez düşünmek çoğu insanın aklının ucundan bile geçmiyor.

Dolandırıcılık etiketlerini tarayan kullanıcılar, şehrin yetkili web sitesine veya uygulamasına götürülmek yerine kredi kartı bilgilerini toplayan sahte bir web sitesine yönlendiriliyor. Polis kaç kişinin dolandırıldığını bile bilmiyor. Bakanlık, kredi kartı bilgilerinin sahte web sitesi tarafından çalınmış olabileceğini düşünen herkesi kendileriyle iletişime geçmeye teşvik ediyor.

QR kod dolandırıcılığına dikkat: Bilgileriniz çalınabilir
QR kod sahteciliği

İŞTE DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER;

Taramadan önce düşünün. Özellikle halka açık yerlerde yayınlanan kodlara karşı dikkatli olun. Bir çıkartma mı yoksa daha büyük bir işaret veya ekranın parçası mı? Kod arka plana uymuyorsa, erişmeye çalıştığınız belgenin basılı bir kopyasını isteyin veya URL’yi manuel olarak yazın.

E-postalara gömülü kodlar genellikle güvenilmez olur. Doğrusunu söylemek gerekirse çoğunlukla da gereksiz oluyor bu kodlar bu yüzden bunları tamamen atlayın. Ayrıca evinize gelen herhangi bir postada olan kodlarda da olası tehtid bulunabilir.

Kodun URL’sini önizleyin. En son iOS sürümünü çalıştıran iPhone’lar da dahil olmak üzere birçok akıllı telefon kamerası, taramaya başladığınızda size bir kodun URL’sinin önizlemesini verir. URL garip görünüyorsa, devam etmek istemeyebilirsiniz.

Bir şifre yöneticisi kullanın. Her tür kimlik avında olduğu gibi, bir QR kodu sizi özellikle ikna edici sahte bir web sitesine götürürse, bir şifre yöneticisi yine de farkı bilir ve şifrelerinizi otomatik olarak doldurmaz.

ÖTV düzenlemesi sonrası otomobil fiyatları değişti! İşte model model ÖTV İndirimli araçlar listesi!

Çevirmen

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir