ABD hükümeti TikTok’a karşı baskı kampanyasını hızlandırıyor
  1. Anasayfa
  2. Sosyal Medya

ABD hükümeti TikTok’a karşı baskı kampanyasını hızlandırıyor

Biden yönetimi, TikTok’a karşı baskı kampanyasını tırmandırıyor ve şirketin Çinli mülkiyetinden ayrılmaması halinde dünyanın en popüler uygulamasına ABD’yi yasaklamakla tehdit ediyor.

Mevcut yönetimin popüler uygulamayla ilgili kamuoyu endişeleri son günlerde önemli ölçüde arttı. Wall Street Journal bu hafta , ABD hükümetinin ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi (CFIUS) aracılığıyla satışı talep ederek uygulamayı Çinli sahiplerinden ayırmaya çalıştığını bildirdi.

TikTok, önerilen çözümün ABD hükümetinin endişelerini gidermeyeceğini savunarak yeni Beyaz Saray talebine karşı geri adım attı. TikTok, şirketin diğer önlemlerin yanı sıra ABD merkezli teknoloji devi Oracle tarafından bir denetimden geçirilen kendi kendini düzenleme konusundaki alışılmadık hareketinin daha fazla çözüm sunacağını iddia ediyor.

ABD hükümeti TikTok'a karşı baskı kampanyasını hızlandırıyor

TikTok cephesi uzlaşmak istiyor

TikTok sözcüsü Maureen Shanahan, “Ulusal güvenliği korumak amaçsa, elden çıkarma sorunu çözmez: mülkiyet değişikliği veri akışları veya erişim üzerinde herhangi bir yeni kısıtlama getirmez” dedi. “Ulusal güvenlikle ilgili endişeleri ele almanın en iyi yolu, halihazırda uygulamakta olduğumuz güçlü üçüncü taraf izleme, inceleme ve doğrulama ile ABD kullanıcı verilerinin ve sistemlerinin ABD merkezli şeffaf korumasıdır.” açıklamasında bulundu.

Project Texas olarak bilinen bu program, şirketin ABD operasyonlarını şeffaf ve hesap verebilir olarak göstermeyi amaçlayan ABD’de devam eden TikTok çekicilik saldırısının bir parçası. Kampanya, şirketin ABD’deki işletmesi ile Çin’deki mülkiyeti arasına bir güvenlik duvarı kurmak için yaklaşık 1,5 milyar dolarlık altyapı harcaması ve kurumsal yeniden yapılanmayla birlikte geliyor.

Journal ile yaptığı bir röportajda TikTok CEO‘su Shou Zi Chew, Project Texas’ın ABD verilerini Çin hükümetinin erişiminin ötesine taşıyacağını savundu. TikTok’un ana şirketi ByteDance‘in kurucularının tasfiyeye açık olup olmayacağı konusunda yanıt vermeyi reddetti.

Chew röportajda “Bununla ele alınmayan başka hangi risklerden bahsettiğimize dair geri bildirimleri memnuniyetle karşılıyorum” dedi. 

ABD hükümeti TikTok'a karşı baskı kampanyasını hızlandırıyor

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

5 yaşında bilgisayarla tanışmış, teknoloji, oyun ve müziğe yoğun ilgi duyan; her şeyden bir parça kapmış kimse.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir