1. Anasayfa
  2. Genel

3 Boyutlu Yazıcı İle Bükülebilir OLED Ekran Üretildi

3 Boyutlu Yazıcı İle Bükülebilir OLED Ekran Üretildi

Minnesota Twin Cities Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, dünyanın ilk tam 3D baskılı esnek organik LED (OLED) ekran paneli olduğunu iddia ettikleri şeyi oluşturmak için üst düzey bir 3D yazıcıyı özelleştirdi.

Makine Mühendisliği Bölümü’nde profesör ve çalışmanın kıdemli yazarı Michael McAlpine, kendinden emin bir şekilde “OLED ekranlar genellikle büyük, pahalı, ultra temiz üretim tesislerinde üretilir. Temel olarak tüm bunları yoğunlaştırıp bir OLED ekranını masa üstü 3D yazıcımızda yazdırabilir miyiz diye görmek istedik, bu özel olarak yapılmış ve maliyeti Tesla Model S ile hemen hemen aynı.” bu cümleleri kurdu.

OLED ekran teknolojisi, organik bir materyal katmanı kullanarak elektriğin ışığa dönüştürülmesine dayanmaktadır. OLED’ler, esnek hale getirilebilen ve hem televizyon ekranları ve monitörler üzere büyük ölçekli aygıtlarda hem de akıllı telefonlar üzere el tipi elektronik aygıtlarda kullanılabilen yüksek kaliteli dijital ekranlar olarak işlev görür.

3 Boyutlu Yazıcı İle Bükülebilir OLED Ekran Üretildi
Bükülebilir OLED

Bir kenarda 1,5 inç ölçülerek, toplamda yalnızca 64 piksele sahip – ancak 2.000 bükme döngüsü testinden kurtularak yöntemin ne kadar sağlam olabileceğini kanıtladı. Bu, tamamen 3D baskılı OLED’lerin, yumuşak elektronik ve giyilebilir cihazlarda önemli uygulamalar için potansiyel olarak kullanılabileceğini öne sürüyor.

Yine de teknolojinin doğası, bu hedefleri nispeten ulaşılabilir kılıyor ve evde basılan OLED ekranların pratik olduğu durumlarda sayısız olasılığın kapısını açıyor. Kendin yap onarımlarının yanı sıra, bu, özel ekranlara sahip ev yapımı gadget’lar oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bu çaba, teknoloji üretiminin demokratikleşmesini tam olarak temsil etmese de, şirketlerin önceden monte edilmiş bileşenlerine olan bağımlılığınızı azaltabilir.

Bu inanılmaz buluşun nasıl işlediğini görmek için tıklayınız.

Take-Two, Zynga’yı 12,7 Milyar Dolarlık Anlaşmayla Satın Alıyor

Çevirmen

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir