Yapay Zeka Şarkı Yarışması, Eurovision’a Rakip Olabilir mi?
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

Yapay Zeka Şarkı Yarışması, Eurovision’a Rakip Olabilir mi?

Eurovision'dan esinlenerek 2020 yılından beri organize edilen yapay zeka şarkı yarışmasında bu yıl 46 takım yarıştı. Elemeler sonucu finale kalan 15 takım Belçika'nın Liege şehrinde karşı karşıya geldi.

Eurovision‘dan esinlenerek 2020 yılından beri organize edilen yapay zeka şarkı yarışmasında bu yıl 46 takım yarıştı. Elemeler sonucu finale kalan 15 takım Belçika’nın Liege şehrinde karşı karşıya geldi.

Yapay zeka ile oluşturulan şarkılar için takımlarda müzisyenlerin dışında dünyanın her tarafından ünlü veri bilimciler ve yazılımcılar da yer aldı.

BİR ŞARKI YAPAY ZEKA İLE NASIL ÜRETİLEBİLİR?

Yapay zeka tarafından oluşturulan kaliteli bir şarkı için bilim insanlarının ve müzisyenlerin aylarca süren çalışmalar sonucu makineye gerekli algoritmaları ve müzik fikirlerini öğretmesi gerekiyor.

Bu yıl ikinci olan Galiçya takımı PAMP!, İspanya’nın Galiçya bölgesindeki dili, kültürü ve gelenekleri canlı tutan kadınları anlatan AI-Lalelo şarkısını oluşturmak için 4 ay çalışmış.

İnsanlar gibi akıcı metinler oluşturabilmesi için yapay zeka programına, İspanya’nın kuzey batı bölgesinde bulunan 2,4 milyon kişi tarafından konuşulan Galiçyaca’yı öğreterek işe başlamış.

Yaptığı bir röportaj’ta PAMP! koordinatörü Joel Cava, bundaki zorluğu “Yapay zeka programları resmi devlet dilleri ile çalışıyor, azınlık dillerini bilmiyorlar,” sözleriyle anlattı.

Şarkının sözlerini yazacak olan bilgisayara dili öğretebilmek için önce Galiçyaca bir külliyat oluşturduklarını vurguladı.

Daha sonra yapay zeka arşivlerde bulunan 400 popüler İspanyol şarkısında kullanılan ve ‘copla’ olarak adlandırılan şiirsel kalıplardan kurmaya başlamış.

Şarkıların ana omurgaları hakkında geri bildirimlerin yüklenmesinden sonra yapay zeka bu kalıplar için kendi kendine sözler de yazmaya başladı. Ekip artık sadece imla hataları gibi küçük değişiklikler yapmaya başladı.

Şarkının melodisi bir açık kaynak araştırma programı olan Google tarafından geliştirilmiş Google Magenta yardımıyla geleneksel Galiçya şarkısı A Costureria baz alınarak hazırlanmış. Şarkının müziği ise sinyal işleme yöntemiyle enstrüman seslerinin çıkarılmasıyla kaydedilmiş.

Şarkının son haline ekip tarafından insan sesi bir bas ve doğal mızıka eklemiş.

Şarkı çalarken arkada şarkıya eşlik eden video klip ise tamamen bilgisayar tarafından yapay zekanın çeşitli Galiçya manzaralarını seçmesi ile oluşturulmuş.

YAPAY ZEKA İLE ŞARKILAR NEYE GÖRE DEĞERLENDİRİLİYOR?

Şarkılar, şarkı üretimi sırasındaki geçen sürecin karmaşık olması nedeniyle jüri de değerlendirmesini sadece sözleri ve melodiyi baz alarak yapmıyor.

Araştırma merkezlerinden, teknoloji şirketlerindenve Üniversitelerden 30 yapay zeka uzmanının yer aldığı jüri şarkıları dinledikten sonra süreçteki yaratıcılığın yanı sıra kullanılan algoritmaları, modellemeleri ve kodları da değerlendiriyor.

Hewlett Packard Enterprise (NYSE: HPE) Yeni Yapay Zekâ Çözümü HPE Swarm Learning’i Pazara Sundu

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir