Samsung “Solve for Tomorrow” bilim yarışmasında yeni dönem için başvurular başladı!
  1. Anasayfa
  2. Genel

Samsung’un “Solve for Tomorrow” bilim yarışmasında yeni dönem için başvurular başladı!

Samsung Electronics Türkiye ve Habitat Derneği iş birliğiyle düzenlenen ve öğrencileri toplumsal sorunları çözmeye teşvik ederek benzersiz bir öğrenme fırsatı sunan “Solve for Tomorrow” (Yarın için Çözüm) bilim yarışmasının yeni dönemi için başvurular başladı. Yarışmanın yeni dönemi için başvurular, 15 Ocak 2023 tarihine kadar https://www.samsung.com/tr/solve-for-tomorrow/ adresi üzerinden yapılabilecek. 

Yarışmaya 8. sınıftan 12. sınıfa kadar devlet veya özel okullarda okuyan öğrenciler bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) projeleri ile en az 2, en fazla 5 kişiden oluşan takımlarla katılabiliyor. Yarışmada ödül olarak birinci takıma 30.000 TL, ikinciye 25.000 TL, üçüncüye ise 20.000 TL değerinde Samsung ürünlerinde kullanabilecekleri hediye çekleri verilecek. 

Eğitimler global müfredata uygun olarak hazırlandı 

Program ön değerlendirme, yarı final ve final olmak üzere 3 aşamadan oluşuyor. “Tasarım Odaklı Düşünme Atölyesi” ile programa katılan öğrenci ve gönüllü öğretmenlere eğitim veriliyor. Tasarım odaklı düşünme 5 adımlı bir süreçten oluşuyor. Bu adımlarda; empati kurma, tanımlama, fikir üretme, prototip çıkarma ve test etme yer alıyor. Stanford Üniversitesi “Design Thinking in Integrated Design Education” (Entegre Tasarım Eğitiminde Tasarım Odaklı Düşünme) programından yararlanılarak hazırlanan eğitimlerin yanı sıra Samsung ve Habitat Derneği yarı finale kalan öğrencilere destek olmak amacı ile mentörlük desteğinde de bulunuyorlar. 

Yarışma toplumun en acil sorunlarını çözmeyi amaçlıyor

Samsung’un 2010 yılında küresel çapta hayata geçirdiği “Solve for Tomorrow” programı, toplumun en acil sorunlarını çözmeye yönelik toplumsal inovasyon fikirlerinin geliştirilmesine zemin hazırlıyor. STEM eğitimine olan ilgiyi ve bu alandaki yeterliliği artırmak için tasarlanan program yaratıcı çözümler bulmak ve toplumda yaşanan zorlukları ve riskleri ortadan kaldırmak için gençleri uygulamaya teşvik ediyor. Bu program katılımcıları, içinde yaşadıkları ortam hakkında derinlemesine bir kavrayış geliştirmelerinin yanı sıra iş gücünün ve toplumun geleceğini belirleyecek yetenekler olan eleştirel ve yaratıcı düşünme, iletişim kurma ve iş birliği yapma becerilerini de geliştiriyor. Öğrenciler yarışmaya, ‘İklim Krizi’ (Karbon Emisyonun Azaltılması), ‘Sürdürülebilir Atık Yönetimi’ (Geri Dönüşüm), ‘Yenilebilir Enerji’ ve ‘Akıllı Şehir Uygulamaları’ konularına çözüm üreten projeleriyle başvurabiliyorlar. 

Öğretmenler de “Solve for Tomorrow” bilim yarışmasına gönüllü mentor olmak için başvurabilecek. Öğretmenlere yönelik Tasarım Odaklı Düşünme eğitmen eğitimi de gerçekleştirilecek. Online ve İstanbul, İzmir, Ankara gibi illerde düzenlenen yüzyüze eğitimlere, Anadolu’dan başvuru yapan öğretmenler de katılabilecek. 

Yarışmaya ilişkin daha fazla bilgi ve başvurular için: https://www.samsung.com/tr/solve-for-tomorrow/ 

Diğer yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayın.

Karabük Üniversitesinde Tıp Mühendisliği öğrencisiyim. Editörlük dışında metin yazarlığı da yapmaktayım.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir