TSMC Yonga Üretimini Azaltıyor
  1. Anasayfa
  2. Genel

TSMC Yonga Üretimini Azaltıyor

ABD ile Huawei arasında yaşanan gerginlik sonrasında TSMC yonga üretimini azaltıyor. TSMCnin bu kararının arkasında ABD’den gelen baskılar yer alıyor.

2019 yılı teknoloji dünyası için ilklere imza attı. Geçtiğimiz yılın en büyük olayı ise ABD’nin Huawei markasına büyük darbe vurmasıydı. İş ortaklığı ve kurucu şirketlerin merkezi olan ABD, Google başta olmak üzere birçok markasını, ürününü Huawei’ye pazarlamaya kapatmıştı. Bu durum ABD ile Asya ülkeleri arasında teknolojik bir krize sebep oldu. Olay sonucunda büyük şirketlere üretim yapan firmaları da doğrudan etkiledi. Bu firmalardan biri de yonga üretimi yapan TSMC oldu.

7nm tsmc yonga

TSMC Üretimlerini Yavaşlatıyor

Tayvan’da kurulan ve Apple, Qualcomm, Nvidia, MediaTek gibi birçok dev şirkete de yarı iletken yonga seti üreten TSMC markası, ABD tarafından gelen bazı baskılar nedeni ile yonga üretimini azaltmaya başladı. ABD tarafından uygulanan kurallara göre, yabancı üreticiler için; kullandıkları ABD malı oranı yüzde 10’un üzerindeyse lisans alma zorunluluğu gerekiyor. Bu kurallar sonucunda ise TSMC’nin 7 nm üretimi doğrudan etkileniyor. Çünkü ürünlerinde yüzde 12 oranında ABD malı kullanan TSMC, üretimini azaltmaya karar verdi. Ancak şirketin yaptığı açıklamalara göre, üretilen 10 nm ve 14 nm yongalarda bu oranın yüzde 10’un altında olduğu ve herhangi bir sorun olmayacağı da vurgulandı. Şirketin üretim konusundaki stratejisini değiştirmesi, Huawei’nin de yonga tedariğini doğrudan etkileyecek. TSMC yeni çözüm bulana kadar Huawei tedarik konusunda sorun yaşayabilir gibi görünüyor.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz! #evdekal

5 yaşında bilgisayarla tanışmış, teknoloji, oyun ve müziğe yoğun ilgi duyan; her şeyden bir parça kapmış kimse.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir