Meta’nın bu hafta ‘binlerce’ çalışanı işten çıkarmayı planladığı bildirildi
  1. Anasayfa
  2. Genel

Meta’nın bu hafta ‘binlerce’ çalışanı işten çıkarmayı planladığı bildirildi

Meta, Çarşamba gününden itibaren çok sayıda çalışanını işten çıkarmaya başlayabilir.

The Wall Street Journal’ın haberine göre Meta, “binlerce” çalışanı etkileyebilecek büyük çaplı işten çıkarmalar planlıyor. Konuya aşina kaynaklar WSJ’ye işten çıkarmaların Çarşamba gününden itibaren başlayabileceğini söyledi.

Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Eylül sonunda 87,000’den fazla çalışanı olduğunu bildirdi ancak bu “büyük ölçekli” işten çıkarmaların personelin önemli bir bölümünü azaltması bekleniyor. WSJ’ye göre işten çıkarmalar Meta’yı, Twitter’da yaşanan ve şirketin 7.500 kişilik işgücünün yaklaşık yarısını etkileyen toplu işten çıkarmalardan bile daha fazla etkileyebilir.

Haziran ayında Meta’nın baş ürün sorumlusu Chris Cox, çalışanları “ciddi zamanlar” konusunda uyararak, çalışanların “daha yavaş bir büyüme ortamında kusursuz bir şekilde çalışması” gerektiğini belirtti. Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg de aynı dönemde çalışanlara yönelik baskıyı artırmaya başladı. Ve The Verge’den Alex Heath tarafından elde edilen şirket içi bir soru-cevap oturumunda “şirkette muhtemelen burada olmaması gereken bir grup insan var” dedi. Zuckerberg daha sonra Eylül ayında işe alımları dondurdu ve şirketin yakın gelecekte küçülmeye gidebileceği uyarısında bulundu.

Meta'nın bu hafta 'binlerce' çalışanı işten çıkarmayı planladığı bildirildi

Meta konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti. Ancak The Verge’e Zuckerberg’in geçen ay şirketin kazanç çağrısı sırasında yaptığı açıklamayı gösterdi. Zuckerberg, “2023 yılında yatırımlarımızı az sayıda yüksek öncelikli büyüme alanlarına odaklayacağız” dedi. “Yani bu, bazı ekiplerin anlamlı bir şekilde büyüyeceği, ancak diğer ekiplerin çoğunun önümüzdeki yıl boyunca sabit kalacağı veya küçüleceği anlamına geliyor. Toplamda, 2023’ü ya aşağı yukarı aynı büyüklükte ya da bugün olduğumuzdan biraz daha küçük bir kuruluş olarak bitirmeyi umuyoruz.”

Zuckerberg Facebook’un her zamankinden daha fazla aktif kullanıcısı olduğunu söylese de, yatırımcılar şirketin metaverse’e yaptığı pahalı bahis konusunda hala endişeli. Meta’nın sanal gerçeklik kolu geçtiğimiz çeyrekte 3,7 milyar dolar ve bu yıl toplam 9,4 milyar dolar kaybederken, şirketin hisseleri 2016’dan bu yana en düşük fiyattan işlem görüyor.

#ETKİLEYİCİ 2. Sezonuyla GAİN’de yayında

Çevirmen

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir