Samsung, The Wall’u Kullanarak İlk Sanal Prodüksiyon Stüdyosunu Hayata Geçirecek!
  1. Anasayfa
  2. Genel

Samsung, The Wall’u Kullanarak İlk Sanal Prodüksiyon Stüdyosunu Hayata Geçirecek!

Samsung, geleceğin video içeriklerinin prodüksiyonuna öncülük etmek amacıyla, CJ ENM ile işbirliği yaptığını duyurdu. İşbirliğiyle, sanal prodüksiyon pazarında Mikro LED teknolojisinin öncüsü The Wall ile sağlanacak yeniliklerin parçası olacak.

Samsung, en son Micro LED teknolojisini CJ ENM’nin dünyaca ünlü dizi ve film içerikleriyle bir araya getirerek, hızla büyümeye devam eden sanal prodüksiyon pazarına yenilikler getirmek amacıyla yeni adımlar atıyor. 

Bu işbirliği ile birlikte Samsung en yeni ekran teknolojisine sahip The Wall ürününü CJ ENM’nin bu yılın sonunda Kore’nin Paju kentinde açılması planlanan sanal televizyon ve film prodüksiyon stüdyosu için tedarik edecek. Bu özel sanal prodüksiyon stüdyosu, The Wall’un sınır tanımayan LED teknolojisinin desteğiyle video içerik üretimi ve sanal prodüksiyon çözümlerinde yepyeni imkanların önünü açacak. Ana ekran, 20 metre çapında ve 7 metreyi aşan yüksekliğe sahip oval şekilde kurulmakta. Böylece içeriklerin üretilmesinde adeta sonsuz bir zemin oluşturacak. 

Söz konusu sanal prodüksiyon stüdyosu; gerçek zamanlı sanal ortamlar oluşturmak üzere LED ekranlar, bunlara bağlı kameralar ile desteklenmek üzere tasarlandı. Bu sayede film yapımcılarının kamerayı canlı çekim ortamında istedikleri açıdan görmelerine fırsat tanınmakta. Zamandan tasarruf sağlayacak ve görüntü birleştirme ve sahada çekim nedeniyle oluşan maliyetleri düşürecek.

The Wall‘un modüler teknolojisi, yaratıcıların kendi ihtiyaçlarına göre ortam düzenleyebilmesine yardımcı olmakla beraber, tavan enstalasyonu, dışbükey veya içbükey tasarım gibi, stüdyo iç mekanının tasarımına göre değişen birçok kurulum opsiyonu sunulmakta. 

Micro LED teknolojisine sahip 2021 model The Wall ürünü; ultra derin siyahlar ve geniş görüntüleme açılarıyla görsel ifadenin sınırlarını genişletebilmekte. Film yapımcılarına ve içerik üreticilerine vizyonlarını tam anlamıyla hayata geçirebilecekleri en ideal çerçeveyi oluşturabilmekte. Modüler ekran, hassas renk ifadesi, HDR10+, sinema LED görüntü kalitesi teknolojisi ve prodüksiyon merkezlerine göre optimize edilen çerçeve hızları çözümlerin başında yer alıyor. Stüdyolar için ideal çözümler sunan The Wall‘un modüler yüzeyine, standart ekranların görüntülenmesine sorun olan hareli görünümün en aza indirilmesi için yeni bir kaplama tipi uygulanmakta. 

The Wall Sanal Prodüksiyon Özellikleri

The Wall’un dev ekranı, 1000 inç üzerindeki büyüklüğüyle, canlı renkler sunarken 16K değerine kadar yüksek çözünürlüğü destekleyen detaylara sahip içerikleri oynatabiliyor. 2021 modeline yeni eklenen stüdyo prodüksiyonuna özel çerçeve hızları, yapımcıların 23.976, 29.97 ve 59.94Hz hızlarında içerik oynatmasını sağlayarak, en çok kullanılan kamera çerçeve hızlarıyla uyum sağlayabilen akıcı videolar oluşturulmasına imkan tanıyor. FrameRateSync teknolojisi ise gerçeğe en yakın görüntüler elde edilmesi için ekrandaki kesintileri en aza indiriyor. Toza karşı incelikle tasarlanan LED koruyucu; filmlerin yanında uzaktan kumanda ve renk değişimi gibi kolay kullanım sunmakta. Bu çözümleriyle The Wall ürünü her türlü ortamda kolay yönetim sağlamak üzere geliştirilmekte. 

Yapılan işbirliği, içerik üretimini günümüzün değişen eğlence ortamına uygun olarak yeniden tasarlayacak. Ayrıca çok farklı müşteriler için memnuniyet sağlanacağı ve aynı zamanda içerik üretim olanaklarının geliştirilebileceği görüşünde. 

Samsung Electronics Görsel Ekranlar Bölümü Başkanı Jong-hee Han, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Amacımız Samsung’un en ileri ekran teknolojilerinin kullanıldığı sanal bir prodüksiyon stüdyosu oluşturmak. Bunun için CJ ENM ile işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz. Bu ortaklıkla Samsung, yeni nesil içerik üretimi için uygun ortamı sunacak. Ayrıca yenilikçi ürünler sunma konusundaki kararlılığıyla Samsung, sektörde yeni bir sanal prodüksiyon girişimi başlatıyor.” 

CJ ENM CEO’su Ho-sung Kang, şunları söyledi: “Samsung ile yaptığımız stratejik ortaklık sayesinde CJ ENM, yeni nesil içerikte bir çekim merkezi olma yönünde ilerleyecek. CJ ENM olarak önümüzdeki beş yıl boyunca 4,4 milyar dolar yatırım planlanmakta.”

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

Bir çok işletim sistemine hakim, yüksek donanım bilgisine sahip ve yazılıma büyük ilgi duyan; 2019 yılı Haziran ayında TECH DERGİ ekibine dahil olan Murat Arık, Atatürk Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir