sahibinden.com’un 2. el oto alım-satımında uyguladığı yeni düzenlemeler devrede
  1. Anasayfa
  2. Genel

sahibinden.com’un 2. el oto alım-satımında uyguladığı yeni düzenlemeler devrede

sahibinden.com, motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin şeffaflığı artırmak ve tüketiciyi korumak üzere uygulayacağını duyurduğu yeni uygulamalarını 15 Eylül itibarıyla devreye aldı.

Sadece yetkili bayiler sıfır motorlu kara taşıtı ilanı verebiliyor

Bu kapsamda; artık sadece otomotiv markalarının yetkili bayileri sıfır motorlu kara taşıtı ilanı verebiliyor. Yetkili bayilerin dışındaki satıcılar, ilan verirken “Aracın Durumu” kriterini sadece “İkinci El” olarak seçebilecek ve “Araç Kilometresi” için en az 6.000 km girebilecek. Ayrıca, girilen ilanların tüm bilgilerinin gösterildiği ilan detay sayfasında aracın durumunu gösteren “Sıfır” veya “İkinci El” ifadesi, sıralamada “Kilometre” bilgisinin önüne taşındı. Böylelikle; alıcıların, aracın ikinci el mi sıfır mı olduğunu, kilometresi ile birlikte görmeleri sağlandı.

İlan sayfasından Güncel Liste Fiyatı bilgilerine erişim sağlandı

Ek olarak ilan detay sayfasında, ilanı verenin talep ettiği fiyatın yanı sıra, aynı modelin distribütörü tarafından belirlenmiş “2022 Güncel Liste Fiyatı” da gösterilmeye başlandı. Böylece ilandaki araç için istenen fiyat ile sıfırının güncel liste fiyatı şeffaf bir şekilde tüketicilere sunulmuş oldu.

“İşleyişimizi Ticaret Bakanlığı’mızın düzenlemelerine uyumlu hale getirdik, kurallara uymayan ilanları yayından kaldırdık”

Yeni düzenlemelerin hayata geçirilmesi ile ilgili konuşan sahibinden.com CEO’su Burak Ertaş: “Ticaret Bakanlığı’mız tarafından gerçekleştirilen düzenlemeleri dikkatle izleyerek bu alandaki yeni düzenlemeleri hayata geçireceğimizi daha önce duyurmuştuk. 15 Eylül itibarıyla duyurduğumuz düzenlemeleri devreye aldık. Bu kapsamda, yetkili bayii tarafından satışa sunulmayan ve 6.000km’den daha az km’si olan ilanları 15 Eylül 00:00’da kurallara uymadığı için yayından kaldırdık. Bu değişiklikler ile kullanıcılarımızın araç alım satım deneyimlerini daha da şeffaf hale getireceğimize inanıyoruz” dedi.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

TikTok’ta içerik üretmenin yeni ‘Anlık’ yolu: TikTok Now

Günlük güncel haberleri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir