1. Anasayfa
 2. Genel

Rfid Etiketi Nedir ve Nerelerde Kullanılır

Rfid Etiketi Nedir ve Nerelerde Kullanılır

Rfid Nedir

Türkçe’ye çevrildiğinde Radyo Frekansı Tanımlama (RFID) veya “Rfid” olacaktır. Canlı varlıkları veya nesneleri radyo dalgaları aracılığıyla tanımlamak için kullanılan teknolojilerin ortak adıdır. Birçok kimlik biçimi vardır. Bununla birlikte, en yaygın olanı, canlıları veya nesneleri tanımlamak için bir antene bağlı bir mikroçiptir. Ancak Rfid anteni, çipin etiketinden aldığı radyo dalgalarını dijital bilgiye çevirerek kimlik bilgisini okuyucuya iletmesine olanak tanır. Etiket bilgileri bilgisayar sistemine iletilir ve bilgiler alınmış olur.

Rfid Etiket Nedir ?

Rfid etiketleri, üzerinde depolandıkları nesne ve bunlara bağlı antenler hakkındaki bilgilerin de kapsandığı silikon çipleri kaplayan ince bir koruyucu tabaka ile kaplanmıştır. Ayrı boyutlarda ve elektronik veri taşıyıcısı olarak kullanılır. 64 bit ile 8 MB arasında değişen depolama kapasitesine sahiptir. Sipariş numarası, müşteri bilgileri, üretim ve sevkiyat verileri gibi öğeleri tanımlamak için akıllı barkodlar kullanan bir tür izleme sistemidir.

Radyo dalgaları, verileri etiketten okuyucuya iletir. Daha sonra bilgiyi Rfıd bilgisayar programına iletir. Genellikle ticari ürünler için kullanılır. Ayrıca evcil hayvanların, araçların ve Alzheimer hastalarının sağlık takibi için de kullanılabilir ve RFID çipi olarak da adlandırılabilir.

Rfid nedir

Rfid Etiketleri Ne İçin Kullanılır?

RFID etiketleri, bir varlığı tanımlamak ve içerdiği bilgileri okuyucuya iletmek için radyo frekansını kullanır. Etiketler, onları izlemek için radyo frekansı teknolojisini kullanır. Radyo frekanslarını kullanarak, bilgileri alan ve kolaylık sağlamak için kullanan okuyucuya etiketten veri iletir. Evcil hayvan takibi, kimlik tespiti ve güvenliği, bagaj taraması, envanter ve hatta hastalarda pek çok kullanım alanı vardır.

Anten, radyo dönüştürücü ve çip ile üretilmiştir. RFID etiketleri nesnelere eklenir. Genellikle çeşitli bilgileri ve benzersiz tanımlayıcıları depolamak için bir veya daha fazla mağazaya sahiptir.

Rfid Uygulamalarının Kullanım Alanları

 1. Üretim alanlarında ürünlerin konumlarını takip etmek için kullanılır
 2. Sevkiyat, depolama, envanter yönetimi ve perakende satış noktası gibi alanlarda kullanılır
 3. Temassız ödeme yapmak için kullanılır
 4. Bilet satışı ve bilet doğrulama gereken yerlerde kullanılır
 5. Spor etkinliklerinde parkur tamamlama sürelerini takip etmede kullanılır
 6. Hastanelerde hastaların takibi, tanınması ve hastane güvenliğinde kullanılır
 7. Havayolu endüstrisinde; Palet güvenliği ve kontrolü için kullanılır
 8. Otopark sistemlerinde kullanılır
 9. Ulaşım alanında ücretli geçiş sistemlerinde, araç hırsızlığına karşı önlem almada, araç hız takibi için tercih edilir
 10. Sağlık sektöründe ilaç ve medikal cihazların takibinde kullanılır

Rfid ve rfid etiketleri hakkında daha fazla bilgi almak için ilgazi.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir