1. Anasayfa
  2. Teknoloji

NTT, insanların kulaklıklarından sızan rahatsız edici gürültüyü durdurabileceğini iddia ediyor.

NTT, insanların kulaklıklarından sızan rahatsız edici gürültüyü durdurabileceğini iddia ediyor.

Japon telekomünikasyon devi NTT Çarşamba günü, açık kulaklı kulaklıklarda bile sinir bozucu ses sızıntısını ortadan kaldıran iddialı kulaklık teknolojisinin ayrıntılarını açıkladı. Bu başarı, sesi çok küçük bir alanda tuttuğu iddia edilen bir hoparlör muhafazası tasarımıyla gerçekleştiriliyor.

“Bu kulaklıklarla, çevrenizdeki insanlarla ses sızıntısı konusunda endişelenmeden iletişim kurabileceksiniz” diyen NTT, teknolojiyi yaklaşan bir şirket Ar-Ge forumunda sergileyecek.

Açık kulak kulaklıklar boyun hoparlörleri (bazı örnekler) ve kemik iletimli kulaklıklar (yukarıdaki resme bakın) gibi öğeleri içerir ve kanal tipi kulaklıkları rahatsız edici veya hijyenik bulmayanlar için harikadır. Bununla birlikte, ses sızdırmalarıyla ünlüdürler. Herhangi bir çalışma ortamında istenmeyen bir özelliktir. Ancak iş arkadaşlarının eş ve oda arkadaşı olarak ikiye katlandığı günümüzün evden çalışma ortamında daha da fazladır.

Kanal tipi kulaklıklar dış sesi ve dolayısıyla durumsal farkındalığı da engeller. Bu da onları, örneğin toplu taşıma araçlarında işe gidip gelmek gibi, çoklu görevler ya da çevrede gezinmek gibi işler için pek uygun kılmaz. Tesadüfe bakın ki, toplu taşıma, konferans görüşmenizi veya Spotify çalma listenizi patlatmanın genellikle sosyal olarak kabul edilemez olduğu düşünülen bir ortamdır.

NTT, tasarımının, muhafazanın yanlarına dikkatlice yerleştirilmiş çok sayıda deliğe sahip tek bir hoparlör aracılığıyla sesi yerelleştirerek bu tür muammaları çözdüğünü söyledi. NTT’ye göre bu tasarım “ses kulaktan uzaklaştıkça ses sızıntısının çok küçük olmasını sağlıyor.”

NTT, bir hoparlör muhafazasındaki delikleri optimize etmekten biraz daha fazlasını yapan yerelleştirme teknolojisini Kişiselleştirilmiş Ses Bölgesi (KSP) olarak adlandırıyor. Aynı zamanda normal faz ve ters faz ses dalgalarını mesafelerde iptal etmek için birbirleriyle karşı karşıya getiriyor.

NTT, insanların kulaklıklarından sızan rahatsız edici gürültüyü durdurabileceğini iddia ediyor.

Japon şirket, testlerin bir kullanıcının 80dB müzik dinleyebileceğini gösterdiğini, ancak 15 cm uzakta alanın bir kütüphane kadar sessiz olduğunu iddia ediyor. NTT, “Teknolojimizi kullanan açık kulak kulaklıklar NTT Sonority tarafından piyasaya sürülecek” dedi.

NTT Sonority, NTT Group’un akustikle ilgili bir iştirakidir. YouTube hesabında, kulağı hedef alan akustik teknolojisini kullanan bazı kablolu kulaklıkların sergilendiği bir video yer alıyor – MWE001, 9 gram ağırlığında ve kulağa takılıyor.

Razer Wolverine V2 Pro çıktı

Çevirmen

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir