İnternet of Things (loT) ve Güvenlik : Akıllı Ev Cihazlarının Tehlikeleri
  1. Anasayfa
  2. Bilgi
Trendlerdeki Yazı

İnternet of Things (loT) ve Güvenlik : Akıllı Ev Cihazlarının Tehlikeleri

İnternet of Things (loT) ve Güvenlik : Akıllı Ev Cihazlarının Tehlikeleri

İnternet of Things (loT) ve Güvenlik : Akıllı Ev Cihazlarının Tehlikeleri

Gelişen teknoloji ile birlikte evlerde kullanılan akıllı ev cihazlarının sayısıda arttı. Bu cihazların kullanımındaki artış beraberinde güvenlik sorunlarını da ortaya çıkardı. Artık kullandığımız her cihazı ev internetimize bağlıyor, kişisel verilerimizin işlenmesine izin veriyoruz. Akıllı ev cihazları, internete bağlanabilen ve içinde küçük bilgisayarlar bulunan ve uzaktan kontrol edilebilmesini sağlayan cihazlar kullanır. Kişisel verileri çoğu zaman okumadan onaylasakta içlerinde bulunan birçok madde güvenliğimiz için tehlike oluşturuyor. Bu cihazlara evimizdeki görüntüleri çekmesine, internet ağımızı yönetmesine hatta kullandığımız tüm bilgilerin verilerinin girilmesine izin veriyoruz. Akıllı ev cihazlarından yararlanmak istiyorsanız öncelikle olası güvenlik sorunlarını ele aldığınızdan emin olmanız gerekir. Bu yazımda bu akıllı ev cihazlarının bazılarının oluşturduğu güvenlik sorununu ele alacağım.

Güvenlik Kamera Sistemi

Eve Kamera Sistemi Kurma Maliyeti - Nota Elektronik

Güvenlik kamera sistemi gibi evsel kurulum yapılan ürünler de tehlike arz ediyor. En basit tehlikenin bile güvenliğimiz için çok büyük riskleri var. Kamera görüntülerinin silinmesi, olan görüntülerin yansıtılmaması da en büyük tehlikelerden. Bunu önlemek için bilinen, tercih edilen markalardan alınmalı ve görüntü verilerinin kimlerle paylaşıldığı kontrol edilmeli.

Ağ Genişletici Cihazlar

Yeni Taşınabilir USB Kablosuz Tekrarlayıcı WiFi Sinyal Amplifikatörü 300 M  Kablosuz Yönlendirme Ağ Genişletici – Joom Geek online mağazadaki en iyi  ürünler

Ağ genişletici cihazlar kurulumdan itibaren hangi cihazların kullandığını görebilmekte aynı zamanda hangi sitelere girildiğini ve araştırıldığını da görebilmekte. Bu bilgilerin sızdırılması sitelere girerken kullandığımız kişisel bilgileri de açığa çıkarıyor. Sadece şifre veya izin gibi bilgiler değil aynı zamanda ödeme yaptığımız kart bilgilerimizde bunların arasında. Ağ genişleticilerde verdiğimiz site izinlerine dikkat etmemiz gerek.

Yapılması Gerekenler

Genel hatlarıyla bakacak olursak bazı değişikliklerle bunların önüne geçebiliriz.

1)İhtiyaç duymadığınız özellikleri kapatın.

2)Uygulama izinlerinizi kontrol edin.

3)Akıllı ev cihazlarınızı denetleyin.

4)Yazılımınızın güncel olduğundan emin olun.

5)Wi-Fi ve cihazlar için güçlü, basit olmayan parolalar kullanın.

6)Kötü amaçlı yazılımların yüklenmesini veya virüs bulaşmasını önlemek için akıllı cihazlarınızda güçlü bir güvenlik yazılımı kullanın.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir