Instagram Yeni Uygulamasını Duyurdu: Threads
  1. Anasayfa
  2. Genel

Instagram Yeni Uygulamasını Duyurdu: Threads

2010 yılında kurulan ve 2012’de Facebook tarafından satın alınan sosyal medya uygulaması Instagram’ın yeni uygulaması olan Threads duyuruldu.

Facebook’un, 2012 yıllarında popülaritesini kaybedeceğini anlamış ve fotoğraf paylaşım ağı olan Instagram uygulamasını satın almıştı. Facebook şirketi iki yıl sonra ise Whatsapp‘ı da bünyesine kattı.

2014 yılında bu üç sosyal medya uygulamasıyla yola devam eden Facebook, o dönem –2011’de kurulmasına rağmen– popülerlik kazanmaya başlayan SnapChat ile rekabete girmişti.

Haksız rekabet yarışında olan SnapChat, geçtiğimiz yıllarda Facebook ile yaşadığı sorunlar neticesinde hukuki yollara başvurdu.

facebook-vs-snapchat

Neden Rekabet Büyüdü?

Facebook’un, hikayeler başta olmak üzere; fotoğraf paylaşım, mesajlaşma gibi birçok özelliği SnapChat uygulamasına benzer şekilde değiştirmesi ve bünyesindeki tüm uygulamalara bu özellikleri getirmesi dava sebebi olmuştu.

Şimdilerde ise Facebook, Threads adlı uygulama ile doğrudan SnapChat uygulamasına rakip olmayı hedeflediği çalışmalarına başladı.

Instagram Yeni Uygulamasını Duyurdu: Threads

Birçok özelliği, SnapChat uygulamasına benzer olacak Instagram Threads uygulamasının ilk amacı, kullanıcıları direkt mesajlaşmaya yönlendirmek. Ayrıca belli bir zaman dilimi içerisinde silinen fotoğraflar ve videolar ile -veri depolamayı genişletme amacıyla- daha çok paylaşım yapılmasını hedefliyor. Her özelliğini SnapChat‘e benzetmeyecek olan Instagram‘ın yeni yan uygulaması olarak karşımıza çıkan Threads’a ait benzersiz özellikler de bulunacak. İletişime geçebilmek için yakın arkadaşlar adı verilen özelliğin kullanılması gerekiyor. Sohbet etmek istediğiniz kişiyi yakın arkadaşlar listesine eklemeniz yeterli olacaktır. Bu sayede Facebook, kişiler arasındaki önem sırasını da kavrayabilecek ve görüntüleme sırasını ona göre yapacak.

Şimdilik ücretsiz olacağı ve kâr amacı gütmeyeceği bilgisini aktaran yetkililer, ileride bu durumun değişebileceğinin de altını çizdi.

instagram-threads

Threads, SnapChat İçin Yeni Rakip!

Threads uygulaması da SnapChat gibi, uygulama açıldığında doğrudan kamera erişimi sağlayacak. Filtreetiket gibi özelliklerin ise ekrana birkaç dokunma ile yapılabileceğini belirten şirket kullanımı kolay bir uygulama olacağını belirtti. Ayrıca fotoğraf deklanşörüne istediğiniz kişileri tanımlayarak aynı anda birden fazla kişiye dilediğiniz fotoğraf veya videoları atabileceksiniz. Uygulamayı kullanmaya başlayanların, SnapChat benzeri arayüze sahip olduğu için zorlanmayacaklarını belirten firma daha çok kullanıcı kazanabilmek için rekabet ortamını kızıştırmaya devam ediyor.

Instagram Yeni Uygulamasını Duyurdu: Threads

Uygulama; konum paylaşım özelliği ile birlikte konuma kısa açıklamalar da eklemenize imkan tanıyacak. Google Haritalar uygulamasına benzer şekilde GPS konumuzunu takip ederek bu özelliğin kullanılmasını sağlayan şirket, konumunuzu tam olarak paylaşmayacak. Genç yaştaki kesimin SnapChat uygulamasını kullandığını açıklayan PEW, Amerika’da 18-24 yaş arasındaki insanların %73 istatistiği ile SnapChat kullandığını belirtti. Yeni uygulama ile birlikte kullanıcı sayısını ve kullanım oranını arttırmayı planlayan şirketin ileride yapacağı hamleler şimdiden konuşulmaya başlandı.

5 yaşında bilgisayarla tanışmış, teknoloji, oyun ve müziğe yoğun ilgi duyan; her şeyden bir parça kapmış kimse.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir