1. Anasayfa
  2. Nasıl Yapılır
Trendlerdeki Yazı

Google Deprem Uyarı Sistemi Nedir, Nasıl Yapılır?

Google Deprem Uyarı Sistemi Nedir, Nasıl Yapılır?

Ülkemizin deprem ve fay hattı kuşağında yer aldığı gerçeği akıllara tek bir soruyu getiriyor. Deprem uyarı sistemi nasıl yapılır?

Bu sorunun yanıtını bize Google veriyor. Google, dünya çapındaki tüm depremleri algılayarak kullanıcılarına gönderdiği ücretsiz bir sistem geliştirdi. Deprem uyarı sistemi ile gerçekleşecek bir depremi saniyeler öncesinde öğrenip, güvenli bir alana geçmenize olanak tanıyor.

Google Deprem Uyarı Sistemi Nedir, Nasıl Yapılır?

Android kullanıcıları deprem uyarı sistemini telefonun konum bölümünden yapabiliyorlar. İlk olarak sadece ABD’de kullanılan sistem sonrasında Yunanistan ve Yeni Zelanda’ya geldi. Bir süredir de ülkemiz ile birlikte Filipinler, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’da kullanılıyor.

Android deprem uyarı sistemi nasıl kurulur?

Deprem uyarı sistemi birçok android telefonda güncel sürümü ile aktif kullanılabiliyor. Sistem, sarsıntı meydana geldiğinde sizi uyararak güvenli bir alana gitmenizi sağlar. Sarsıntı bittiğinde ise yine sistem içerisinde bir sonraki adımda ne yapılması gerektiği öğrenilebilir.

Google Deprem Uyarı Sistemi Nedir, Nasıl Yapılır?
Google Deprem Uyarı Sistemi

Deprem uyarı sistemini kullanabilmek için kablosuz bağlantı veya veri bağlantısı açık durumda olmalıdır. Kısaca adımlar şöyle:

  • Android cihazınızdan ayarlar bölümünü açın.
  • Konum > Gelişmiş > Deprem uyarıları seçeneklerine sırasıyla dokunun.
  • Ve son olarak Deprem uyarılarını açın.

Google, Android Deprem Uyarı Sistemi’ni Tanıttı

Günlük güncel haberleri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir