1. Anasayfa
  2. Genel

E-Devlet’e “dijital kimlik” uygulaması geliyor

E-Devlet’e “dijital kimlik” uygulaması geliyor

E-Devlet’e her geçen gün yeni özellikler gelmeye devam ediyor. E-Devlet’e güvenli giriş yapmak için blockchain yani blokzincir tabanlı giriş uygulaması geliyor.

Kişisel verilerin güvenliği sağlanacak

E-Devlet'e

Gelişen teknolojiler artık hayatımızın her alanında bulunuyor. E-Devlet uygulaması da blokzincir teknolojisi ile buluşuyor. Konu ile ilgili resmi açıklama da yapıldı. Yeni blockchain teknolojisi ile kullanıcıların kişisel verilerinin güvenliği sağlanacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

e-Devlet’te yeni bir devrim olacak blokzincir tabanlı bir giriş sistemini olan ‘dijital kimliği’ getiriyoruz. e-Cüzdan uygulaması çerçevesinde çalışacak giriş sistemi ile vatandaşlarımız blokzincir ağında oluşturulmuş dijital kimliklerle e-Devlet’e girebilecek. Online e-Devlet’ten offline e-Devlet’e geçişin, yani kullanıcılar açısından dijital bilgilerinin cep telefonlarında güvenli bir şekilde tutulabildiği bir sisteme doğru evrilerek, ilk adımlarını bugün attığımız bu çalışmamız gelişerek yeni kolaylıkların kapısını aralayacak.”

E-Devlet’te yeni bir hizmet daha kullanıma sunuluyor

Aynı zamanda bu yılın ilk çeyreğinde “Askerliğim” adında bir hizmet daha kullanıma sunulacak. Bu hizmet ile yoklama dönemi, celp ve sevk dönem, muvazzaflık dönemi, yedeklik dönemi ve diğer tüm askerlik sürecini kapsayan işlemler Askerlik Şubesine gitmeden E-Devlet uygulaması üzerinden rahat bir şekilde yapılabilecek.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

2023’te Fiber İnternet her eve ulaşacak mı?

Günlük güncel haberleri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir