Çin Tarafından Geliştirilen Yapay Güneş Kullanıma Hazır
  1. Anasayfa
  2. Genel

Çin Tarafından Geliştirilen Yapay Güneş Kullanıma Hazır

Çinli bilim insanları tarafından geliştirilen, temiz füzyon enerjisi sağlamak amacıyla hazırlanan yapay güneş, hükümet onayı alırsa önümüzdeki on yıl içinde kullanılacak.


Çin tarafından uzun süredir geliştirilen yapay güneş şu zamanlarda hükümet onayı almayı bekliyor.
Ek olarak Çinli bilim insanlarına göre, füzyon test reaktörü (CFETR) oluşturma konusundaki tüm çalışmalar tamamlandı. Eğer her şey bilim adamlarının planlandığı sisteme uygun olarak ilerler ise, dünya önümüzdeki on yılda sahte bir güneş görebilir.

yapay güneş

Yapay Güneş için Çin Hükümeti’nin Onayı Bekleniyor

Hazırlanan bu proje, kontrollü termonükleer füzyon alanındaki en son gelişmelere dayanıyor ve şu anda tamamen kullanıma uygun durumda. Ancak önümüzde uzun bir test ve buna bağlı olarak gelişen deneme yanılma aşaması var. Planlanan sistemde sıkıntı çıkmaması halinde Çinli bilim insanları, hükümet onayı alırlarsa önümüzdeki 10 yıl içinde laboratuvar ortamında geliştirilen bir güneşi kullanma konusunda olumlu düşünüyorlar. CFETR, işletmeler ve halk için büyük miktarda elektrik üretmeyi hedefliyor, ancak geliştirilen bu teknolojinin ticari kullanımı hakkında konuşmak için henüz çok erken.

Diğer haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz!

5 yaşında bilgisayarla tanışmış, teknoloji, oyun ve müziğe yoğun ilgi duyan; her şeyden bir parça kapmış kimse.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir