ASELSAN Lisesi kuruluyor
  1. Anasayfa
  2. Genel

ASELSAN Lisesi kuruluyor

Ülkemizin savunma sanayisindeki çalışmalarının ardından, nitelikli iş gücü ihtiyacı arttı. İhtiyaç duyulan nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi için ASELSAN Lisesi kurulacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ile ASELSAN Genel Müdürü Haluk Görgün’ün katılımıyla şirketin Macunköy Tesislerin’ de iş birliği protokolü imzalandı. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yaptığı konuşmada, protokolün bir başlangıç olduğunu söyledi.

Milli eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bugün okula başlayan çocukların 2040’larda iş hayatına atılacağını düşünürsek onları çok farklı bir çağın, gerçekten benim kuşağımın kendini taş devrinde hissedeceği kadar farklı bir geleceğin beklediğini tahmin etmek mümkün.” dedi.

ASELSAN Lisesi ile Türkiye‘nin ortaöğretim alanında savunma sanayi sistemlerine yönelik ilk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kurulacak.

Aselsan Logo
Aselsan Logo

Hangi Alan ve Dallar olacak?

İmzalanan protokolle kurulacak olan, ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, “Elektrik-Elektronik Teknolojisi“, “Makine Teknolojisi” alanları ile “Savunma Elektronik Sistemleri” ve “Savunma Mekanik Sistemleri” dalı programları açılacak. Söz konusu dalların öğretim programları savunma sanayi ihtiyaçlarına yönelik olarak ASELSAN ve MTEGM tarafından oluşturulacak bir çalışma ekibiyle geliştirilip, güncellenecek.

ASELSAN Tesislerinde Staj İmkanı!

Alan/dal derslerinden uygun bulunanlar ASELSAN eğiticileri ve uzmanlarınca verilecek. Okulun alan öğrencilerinden uygun olanlara ASELSAN tesislerinde staj imkanı da sağlanacak.

ASELSAN Lisesi gençelerimize katkı sağlayacak!

ASELSAN Genel Müdürü Haluk Görgün: ” Uzun soluklu olan bu çalışmalarla teknik eğitim almak isteyen ülkemiz gençlerine yeni bir yol açarak onların hedeflerine katkı sağlayacak olmak bizi umutlandırıyor. Milli Eğitim Bakanlığımız ile iş birliği ve yakın koordinasyon sağlayarak bu çalışmayı başarıyla yürüteceğimizden ve ülkemizin gençlerine katkı sağlayacağımızdan hiç şüphemiz yok. Çalışmalarımızın diğer meslek alanlarına ışık tutacağına ve ülke genelinde benzer çalışmaların devam edeceğine inancımız tamdır.” dedi.

Diğer şirketlerle de görüşme yapılacak

Savunma Sanayi Bakanı İsmail Demir , sadece ASELSAN ile değil diğer savunma sanayi şirketleri ile de bu yönde anlaşma imzalanabileceğinin sinyalini verdi.

Ülkemizde yaşanan böyle güzel gelişmeler gelecek nesillerimiz için bizleri umutlandırıyor. Diliyoruz ki diğer şirketlerde bu yönde desteklerini esirgemezler ve bu çalışmanın bir çok örneğine şahit oluruz.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir