1. Anasayfa
  2. Otomobil
Trendlerdeki Yazı

TU Eindhoven’ın Solar Team Öğrencileri Güneş Enerjisi İle Çalışan Otomobil Tasarladı!

TU Eindhoven’ın Solar Team Öğrencileri Güneş Enerjisi İle Çalışan Otomobil Tasarladı!

Merhaba değerli Tech Dergi takipçileri günümüzde otomobil sektöründe hergün yeni bir teknoloji geliştiriliyor, özellikle son yıllarda elektrikli araçlar üzerinde çalışmalar oldukça fazla dikkat çekiyor. Bunun haricinde hava ve su ile çalışan otomobil prototipleri de gördük. Yakın zamanda tanıtımı yapılıp duyurulan TU Eindhoven’ın Solar Team Eindhoven öğrencileri tarafından geliştirilen Stella Terra isimli araç da oldukça ilgi çekmiş durumda ve üzerinde çok fazla başarılı bir çalışma bulunmayan güneş enerjisi ile çalışan otomobil projesi ile adını tarihe bir not olarak yazdı. Şimdi sizlerle bu otomobil üzerinde bir inceleme yapalım.

TU Eindhoven'ın Solar Team Öğrencileri Güneş Enerjisi İle Çalışan Otomobil Tasarladı!

TU Eindhoven’ın Solar Team Eindhoven öğrencileri yeni bir elektrikli otomobilin tanıtımını yaptı. Bu, gerekli enerjiyi güneş pilleriyle üreten nispeten kompakt bir elektrikli arazi aracı olan Stella Terra’dır. Solar Team Eindhoven adlı öğrenci ekibinin güneş enerjili arabasının bir diğer projesi olan Bollebozen ekibi, Avustralya’daki World Solar Challenge’a katıldığı Stella adında birkaç güneş enerjisi aracı geliştirmişti ve hatta 2021’de yenilikçi bir kamp ile çalışmalar yapan bir ekip ile tanışmıştık, bu ekibin daha önce yapılan Stella Vita. Tıpkı Eindhoven Solar Team’in bizlere sunduğu yepyeni Sterra Terra gibi bir otomobildi. Bu tasarım da yeni Terra’da olduğu gibi ihtiyaç duyduğu tüm enerjiyi güneş panelleri ile üretiyordu. Fakat şuan ki Terra kadar donanımlı bir araç değildi.

Elektrikli araçlar ulaşımdan kaynaklanan emisyonların azaltılması için bir tahlil olarak lanse ediliyor. Peki elektrikli arabalar sanıldığı kadar çevre dostu mu? Elbette değil çünkü bu araçların yalnızca üretimleri karbon ağırlıklı ve bu araçların ne kadar çevre dostu olacağı da nihayetinde şebekenin nasıl beslendiğine bağlıdır. Bu yüzden bir dizi araştırma yapan öğrenci grubu bunun ancak güneş enerjisi, hava veya su gibi doğal yollarla olabileceğine karar verdi.

TU Eindhoven'ın Solar Team Öğrencileri Güneş Enerjisi İle Çalışan Otomobil Tasarladı!

Şebekeyi büsbütün yenilenebilir güç kaynaklarıyla beslemek sıkıntı bir iş olsa da güneş gücü bir kaçış alanı olabilir ve çevreyi gerçekten korumaya fayda sağlayabilir. Güneş gücüyle çalışan araç konsepti yeni bir şey değil lakin bu alanda yapılan çalışmalar ne yazık ki sadece çalışma olmaktan da öteye gidebilmiş değil. Bu yüzden bu proje çok önemli ve öğrenci grubu bunu oldukça ileriye taşımış durumda. Örnek olarak daha önce bu alanda öne çıkan lakin başarısız olan Lightyear, projesinin rafa kaldırılmasının ardından bu proje büyük bir önem taşıyor.

Diğer yandan EUT’de kendilerini Solar Team Eindhoven olarak isimlendiren öğrenciler bu zorluğa karşı çalışıyorlar ve daha evvel Avustralya’daki World Solar Challenge’de bu alanda ki yarışmaları da birçok defa kazandılar. Güneş gücüyle çalışan yüksek verimli araçları gerçeğe yaklaştırma gayretleri, Dünyanın güneş gücüyle çalışan birinci arazi aracının geliştirilmesine yol açtı ve bu tebrik edilecek bir başarıdır.

Yola çıkabilen bir araç olan Stella Terra’nın azami hız limiti saatte 145 km. Ağırlığı 1,200 kg olan araç, güneşli bir günde 630 km menzile sahip. Araç gücünü çatısında yer alan güneş panellerinden alıyor fakat onu başkalarından ayıran şey kaputunun altındaki yapı. Asfalt üzerinde test edilen öteki yeni araç teknolojilerinin tersine, Stella Terra’nın engebeli bir sürüş için yüksek dayanıklılığa sahip olması güzel, fakat mühendisler aracın tartısını artıramadıklarından, aracı inşa etmek için yeni bileşenlere muhtaçlık duydular. Projedekiler bu türlü bir araç daha evvel yapılmadığı için bunları bir üreticiden de temin edemediler.

TU Eindhoven'ın Solar Team Öğrencileri Güneş Enerjisi İle Çalışan Otomobil Tasarladı!

Yapılan açıklamaya nazaran grup, süspansiyondan güneş panelleri için invertörlere kadar Stella Terra’daki neredeyse her şeyi kendileri tasarlamak zorunda kalmış. Grup, teknolojinin sonlarını zorladığından ve aracın piyasanın beş ila on yıl ilerisinde olduğundan da emin. 2021 yılında Solar Team Eindhoven güneş gücüyle çalışan karavan Stella Vita’yı da tanıtmıştı. Takım, karavanın şarj istasyonlarından hakikaten bağımsız olduğunu göstermek için Avrupa’nın en güney ucuna 2.896 km bir seyahat yapmıştı.

Stella Terra için bu zorluk daha da çetin ve Hollanda’nın koşulları takımın test seçeneklerini sınırlıyor. Bu ayın ilerleyen günlerinde arazi aracı birinci uzun aralı seyahatine çıkacak ve Fas‘a gidecek. 1.000 km’den fazla yol kat edecek olan araç, farklı coğrafyalardan geçecek ve seyahatini Sahra çölünde sonlandıracak.

TU Eindhoven'ın Solar Team Öğrencileri Güneş Enerjisi İle Çalışan Otomobil Tasarladı!

Aracın diğer benzer projelerine rağmen en başarılı proje olacağına inanan grup, şuan da tamamen Stella Terra için çalışıyor. Bizde Tech Dergi ekibi olarak bu alanda yaşanan güncel gelişmeleri sizlere aktarmak için çalışıyor olacağız.

Bir başka konuda görüşmek üzere takipte kalın güncel kalın.

Yeniliklerden ve güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Tech Dergi X adresimizi takip etmeyi unutmayın.

Ayrıca benim X adresime ulaşmak için buraya tıklayın.

GÜNCEL KONULAR:

Microsoft, Windows 11’de Geçiş Anahtarları Desteğini Sunmaya Başlıyor!

Merhaba ben Murat, 27 yaşındayım evli ve bir çocuk babasıyım. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven birisiyim, Tech Dergi'de tecrübem dahilinde sizlere yenilikler ve güncel gelişmeleri aktarıyor olacağım. İletişim E-Posta Adresi: murattimur@techdergi.net

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir