Yükselen SUV satışları iklim hedeflerine ulaşmayı zorlaştırıyor
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Yükselen SUV satışları iklim hedeflerine ulaşmayı zorlaştırıyor

İster benzinli ister elektrikli olsun, daha büyük araçlar daha büyük çevresel sorunları da beraberinde getirir. Uzmanlar, 2022 yılında SUV satışlarının arttığını ve bu eğilimin küresel iklim hedeflerine ulaşmayı çok daha zorlaştırdığını söylüyor. Otomobil alıcıları, benzin tüketen muadillerinin yanı sıra elektrikli SUV’lara akın ederken, süper büyük elektrikli araçlar kendi çevresel zorluklarını ortaya koyuyor.

Binek araçlardan kaynaklanan kirliliğin azaltılması söz konusu olduğunda, daha büyük olmak daha iyi olmanın tam tersidir. SUV’lar orta boy otomobillere göre ortalama yüzde 20 daha fazla petrol yakıyor. Elektrikli SUV’lar ayrıca diğer elektrikli araçlara göre daha büyük bataryalara ihtiyaç duyuyor ve uzmanlar şimdiden lityum-iyon bataryalara yönelik hızla artan talebi karşılamak için yeterli hammaddeye sahip olamayacağımız konusunda uyarıda bulunuyor.

Bununla birlikte, SUV’lar 2022’de küçük muadillerini geride bıraktı. Geçen yıl otomobil satışları genel olarak yaklaşık yüzde 0,5 oranında düşerken, SUV satışları yüzde 3 oranında arttı. Küresel otomobil satışlarının yüzde 46’sını oluşturdular.

Daha büyük daha iyinin tam tersidir

Yükselen SUV satışları iklim hedeflerine ulaşmayı zorlaştırıyor

Bu popülerlik daha fazla kirlilik anlamına geliyor. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından yakın zamanda yapılan bir analize göre, dünya genelinde SUV’lardan kaynaklanan karbondioksit emisyonları muazzam bir eşiğe ulaşmak üzere: yılda yaklaşık 1 milyar ton karbondioksit. Karşılaştırma yapmak gerekirse, bu rakam Birleşik Krallık’ın 2021 yılında pompaladığı iklim kirliliğinin neredeyse iki katına denk geliyor. SUV olmayan binek araçlara yakıt sağlamak için petrol talebi 2021 ve 2022 yılları arasında sabit kalırken, küresel SUV petrol tüketimi günde 500.000 varil arttı.

İklim değişikliğinin daha da kötüleşmesini önlemek için bu rakamların önemli ölçüde düşmesi gerekiyor. Paris iklim anlaşmasının hedeflerine ulaşmak için ülkelerin on yılın sonuna kadar iklim kirliliğini yarı yarıya azaltması ve 2050 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşması gerekiyor.

Ulaşım, iklim kirliliğinin önemli bir kaynağıdır; dünyanın enerjiyle ilgili sera gazı emisyonlarının yaklaşık dörtte birinden sorumludur. IEA, Paris anlaşmasında belirtilen hedeflere ulaşmak için 2030 yılında satılan araçların yaklaşık yüzde 60’ının elektrikli olması gerektiğini daha önce belirtmişti.

Çok daha fazla insan elektrikli araç satın alıyor ve satışlar 2022 yılında yüzde 60 arttı. Ve ilk kez, elektrikli SUV’lar geçen yıl satılan tüm elektrikli araçların yarısından biraz fazlasını oluşturdu. Otomobil üreticilerinin ürün gamlarına çok daha fazla elektrikli SUV ekledikleri düşünüldüğünde bu hiç de şaşırtıcı değil. Mevcut 400’den fazla elektrikli otomobil modelinin yaklaşık yüzde 55’i SUV.

Özellikle elektrikli SUV’lar temiz enerjiye geçişi zorlaştırıyor

Buradaki uyarı, özellikle elektrikli SUV’ların temiz enerjiye geçişi zorlaştırmasıdır. Otomobil üreticileri, tipik olarak geleneksel bir otomobilden yaklaşık altı kat daha fazla mineral girdisi ile üretilen elektrikli araçlar için yeterli hammaddeyi elde etmek için şimdiden çabalıyor. Lityum-iyon pillerin üretimi için gereken kritik minerallerin sınırlı miktarda bulunması ve birkaç yerde yoğunlaşması, tedarik zincirini siyasi ve ekonomik dalgalanmalara karşı savunmasız hale getiriyor. Daha büyük bir araç ürettiğinizde, bu sorunları da büyütürsünüz.

Elektrikli araçların ulaşımdan kaynaklanan kirlilik için sihirli bir değnek olmadığını unutmayın. Elektrikli araçlar hala lastikler, frenler ve yollardaki aşınma ve yıpranmadan kaynaklanan partikül kirliliği yaratır ve bu da hava kalitesi için gerçekten kötüdür. Daha ağır arabalar bu tür kirliliği daha fazla yaratma eğilimindedir. Normal elektrikli araçlar zaten gazla çalışan araçlardan daha ağır olma eğilimindedir ve SUV’ler bu sorunu bir kez daha artırmaktadır.

Sonuç olarak, otomobil üreticileri araçlarını küçültürlerse, bunun çevre açısından büyük faydaları olacaktır. Bu, araç kirliliğini mümkün olduğunca azaltırken tedarik zincirleri üzerindeki baskıyı hafifletmenin kolay bir yoludur.

Kaynak: The VERGE

Dikkat! Kimlik Avı Saldırıları 500 Milyonu Aştı!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir