Yazılım Meraklısı Öğrencilere Akranlarından Eğitimler
 1. Anasayfa
 2. Genel

Yazılım Meraklısı Öğrencilere Akranlarından Eğitimler

Hisar Okulları 1-3 Nisan tarihlerinde 8. kez “Hisar Kodlama Zirvesi”ni düzenliyor, etkinlikle sekiz yılda 2000’i aşkın öğrenciye ücretsiz kodlama eğitimi sunuldu.

Hisar Okulları, “Açık Kaynak” yaklaşımı doğrultusunda tüm Türkiye’den öğrencileri eğitim etkinlikleri ile buluşturmaya devam ediyor. Yazılım meraklısı öğrenciler; “Hisar Kodlama Zirvesi” kapsamındaki topluma açık, ücretsiz eğitimler ve atölyeler sayesinde kodlama dünyası ile tanışacak. Bu yıl 8.si düzenlenecek zirvede Hisar Okulları, katılımcıların projelerini sunabileceği ve geribildirim alabileceği bir fuar niteliğinde gerçekleşecek olan proje sunumları oturumuna da ev sahipliği yapacak. Eğitimlerin en önemli özelliği; akran dayanışmasını güçlendirmek üzere öğretmenleri liderliğinde Hisar Okulları öğrencileri tarafından veriliyor olması. Zirvede bu yıl Türkiye’den ve dünyadan alanında önce gelen uzmanlar da öğrencilerle buluşacak ve onlarla deneyimlerini paylaşacak. Zirveye kayıt https://event.hisarcs.com/index2.html sitesinden ücretsiz yapılabilir.

Yazılım Meraklısı Öğrencilere Akranlarından Eğitimler

Geleceğe yön veren en önemli mesleklerden biri olan yazılım, günümüz küresel dünyasının içinde tüm iş kollarını etkiliyor. Yazılım sektörü kendine has global dinamikleri ve uzaktan çalışmayı mümkün kılan yapısı ile bugün Türkiye’de kalifiye ve yüksek gelirli bir istihdam şansı yaratıyor. Dijitalleşen dünyada giderek artan yazılımcı ihtiyacı doğrultusunda, yazılım Türkiye’de desteklenen ve geleceği parlak alanlardan biri haline geldi. Yazılım öğrenmeye genç yaşlardan itibaren başlamak, bu alanda tecrübe edinmek, daha iyi iş ve yaşam imkanları elde etmek açısından büyük önem taşıyor. Yazılım alanında yetkin gençler yetiştirme ihtiyacının bilincinde olan Hisar Okulları, bu amaç doğrultusunda lise düzeyindeki öğrencileri 8 yıldır “Hisar Kodlama Zirvesi” etkinliği ile buluşturuyor.

Yazılım Meraklısı Öğrencilere Akranlarından Eğitimler

8 yıldır yazılım meraklısı öğrencilere akranlarından eğitimler

Bu yıl da yazılım meraklısı öğrenciler; “Hisar Kodlama Zirvesi” kapsamındaki topluma açık ve ücretsiz eğitimler sayesinde kodlama dünyası ile tanışacak. Bu yıl 8.si yine çevrimiçi olarak düzenlenecek olan zirvede yapay zeka teknolojileri, mobil uygulama ve oyun geliştirme gibi birçok farklı alanda eğitim ve atölye çalışması sunuluyor. Eğitimlerin en önemli özelliği; akran dayanışmasını güçlendirmek üzere öğretmenleri liderliğinde Hisar Okulları öğrencileri tarafından veriliyor olması. Zirvede bu yıl hem Türkiye’den ve dünyadan alanında önde gelen uzmanlar da öğrencilerle buluşacak hem de katılımcılar projelerini sunup geribildirim alabilecekleri bir ortam yakalayacaklar.

Yazılım Meraklısı Öğrencilere Akranlarından Eğitimler

Zirve bu yıl uzman konuşmacılar ile renkleniyor

1-2-3 Nisan 2022 tarihlerinde çevrimiçi düzenlenecek etkinliğin programında zengin içerikler, alanında uzman katılımcıların konuşmaları ve proje sunumları yer alacak. Bu sene 16 eğitim, 9 konuşmacı ve 1 proje fuarı şeklinde düzenlenecek zirve ile öğrencilerin analitik düşünme becerileri gelişecek. Sunulan eğitimler sayesinde öğrencilerin; makine öğreniminden, HTML ve CSS web tasarımına, mobil uygulamadan oyun geliştirmeye, müzik kodlamasından yapay zekaya uzanan geniş bir alanda yetkinlik kazanmaları sağlanacak. Eğitimlerin ardından sanal gerçeklik, metaverse, yapay zeka, teknoloji ile insan etkileşimi gibi konularda, alanlarında uzman konuşmacılar “Hisar Kodlama Zirvesi” etkinliğinde öğrencilere seslenecek. Etkinlik programı kapsamında hem Türkçe hem İngilizce oturumlar gerçekleştirilecek. Hisar Okulları öğrencileri akranlarını “Öğrencilerden öğrenmek isteyen herkese” mottosuyla http://event.hisarcs.com/ sitesinden zirveye ücretsiz kayıt yaparak aralarına katılmaya davet ediyor.

Yazılım Meraklısı Öğrencilere Akranlarından Eğitimler

Hisar Okulları’nın eğitim modeli bilim, mühendislik, sanat ve tasarım alanlarını kapsıyor

Hisar Okulları kurulduğu ilk günden bu yana, dünya ile rekabet edebilen öğrenciler yetiştirmek üzere; bilim, mühendislik, sanat, tasarım gibi farklı alanların ilişkilendirildiği bir eğitim modeli ve akademik program sunuyor. Okul; en küçük yaşlarından başlayarak, her düzeydeki öğrenciler için ilgi alanları doğrultusunda deney ve gözlem odaklı bilgi ve beceri edinme fırsatları yaratıyor. Bu becerilerle donanmış öğrenciler yaşam yolculuklarına, sorun belirleme, çözüm üretme ve bu çözümleri sebatla uygulamaya koyma tecrübesiyle başlıyorlar. 979 mezunu ve 1515 öğrencisiyle Hisarlılar ülkemize, dünyaya ve insanlığa faydalı olmak için düşünüyor ve çalışıyor.

Konuşmacılar Konu
Hakan ÜreySanal Gerçeklik İnsan Bilgisayar Etkileşimi
Joel ZylberbergTeaching computers to think about images the way people do
Barış ÖzcanSuperHuman
Esra ÖzkanDijital sonrası Çağda İnsan sonrası Deneyim
Ali KarabeyEntrepreneurship and Technology
Kelly KochanskiClimate Change and Artificial Intelligence
Delaney RuaDefining A New Usership: Applying Design Thinking to Your Al Projects.
Bhargavi GaneshResponsibly Deploying Al for Public Service: Examples and Considerations

Eğitimler/Atölyeler

 • Scratch ile Programlamaya Giriş
 • Çocuklar için Makine Öğrenimi
 • Figma ile Mobil Uygulama Prototipleme
 • Girişimcilik: Fikirden Pazara
 • HTML ve CSS ile Web Sitesi Tasarımı
 • Fusion360 ile Hızlı Prototipleme
 • Java ile Programlamaya Giriş
 • Podcast Yapımı 101
 • Siber Güvenlik
 • Python ile Veri Kazıma
 • Python ile Yapay Zekaya Giriş (AI 101)
 • Python ile İleri Düzey Yapay Zeka Eğitimi (AI 102)
 • React Native
 • Unity ile Oyun Yazılımı
 • OpenCV ile Bilgisayar Görüşü
 • Quantum Bilişim

ETKİNLİKTE YER ALACAK ATÖLYELER İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ

Çocuklar için Makine Öğrenimi

Telefonunuzdaki harita uygulamasının sizi nasıl en kısa yoldan götürdüğünü, veya internetteki sitelerin sizi nasıl bu kadar iyi tanıdığını hiç düşündünüz mü? Bu derste sizi Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi dünyasıyla tanıştırıyor, nasıl çalıştığını keşfediyor ve kendi sistemlerinizi nasıl geliştirebileceğinizi öğreneceksiniz!

Fusion360 ile Hızlı Prototipleme

Autodesk Fusion360 günümüzde birçok şirketin kullandığı bilgisayar destekli tasarım programlarından biridir. Bu eğitimde bu programın 2 ve 3 boyutlu tasarım özelliklerini kullanarak bir ürünün nasıl tasarlandığını öğreneceğiz. Ayrıca, tasarladığımız bu ürünlerin 3D baskı ve lazer kesim gibi üretim yöntemleri ile nasıl prototiplerinin oluşturulduğunu da öğreneceğiz.

Figma ile Mobil Uygulama Prototipleme

Bu eğitimde öğrenciler, mobil uygulama tasarlamanın temellerini öğrenerek kendileri bir mobil uygulama tasarımı yapabileceklerdir. Öğrencilere kendi mobil uygulama tasarımlarını oluşturmalarına yardımcı olmak için tasarım odaklı düşünme, ui tasarımı ve ux tasarımı hakkında temel seviyede eğitim verecektir.

Girişimcilik: Fikirden Pazara

Girişimcilik üzerine bu uygulamalı derste katılımcılar beyin fırtınası teknikleri ve potansiyel bir başlangıç fikri bulma yöntemleri üzerine çalışacaklar. Eğitimin sonunda herkes kendi ürününü bu kriterler doğrultusunda tasarlamış olarak ayrılacak.

Haptik Uygulamalarına Giriş

Akıllı telefonlar ve saatler, oyun kumandaları ve gibi birçok haptik uygulaması, günümüzde daha zengin, karmaşık ve ilgi çekici kullanıcı etkileşimleri sağlamak için kullanılıyor. Bu derste katılımcılar, sanal veya uzak ortamları hissetmeyi sağlayan mekatronik haptik cihazlarının nasıl oluşturulduğunu, programlandığını ve kontrol edildiğini öğrenecek. Bu süreçte katılımcılar, dokunma duyusunun sınırlarını tekrar keşfederek, interdisipliner fiziksel etkileşimleri tanımlayan denklemler arasında sezgisel bir bağlantı geliştirecek.

Kuantum Bilişim

Bu proje bazlı demo derste kuantum hesaplamanın temelleri öğreneceğiz. Ders boyunca temel matematik ve kuantum fiziği konularının üzerinden geçerek kuantum hesaplama üzerine ilk projemizi Python kullanarak geliştirmeye çalışacağız.

OpenCV ile Bilgisayar Görüşü

OpenCV, esas olarak gerçek zamanlı görüntü işleme ve bilgisayar görüşü için kullanılan bir Python kütüphanesidir. Bu derste, bu kütüphanenin kullanılan farklı yöntem ve fonksiyonlarına bakıp farklı kullanım alan ve metotlarını inceleyeceğiz.

Podcast Yapımı 101

Bu dersin amacı tüm katılımcıların bir podcastin içeriğini ve hazırlanış aşamalarını deneyerek öğrenmeleridir. Kayıttan, yayınlamaya kadar bir podcastin tüm yolculuğunu deneyimleyebileceğiniz bu derste podcasting dünyasına adım atmaya hazır olun.

Python ile İleri Düzey Yapay Zeka Eğitimi (AI 102)

Son zamanlarda araştırmaların merkezinde bulunan yapay zeka ve makine öğrenimi algoritmalarına bu derste giriş yapacağız. Çalışma süresince makine öğrenimi konseptlerinin matematiğini öğrenip, kendi uygulamalarınızı oluşturabileceksiniz. Bir yandan da insan bilgisayar etkileşiminin kaçınılmaz bir parçası olan ses iletişiminin nasıl çalıştığı konusunda tartışacağız.

Python ile Veri Kazıma

Python ile İnternet Madenciliği: Python’un Beautiful Soup isimli kütüphanesini kullanarak internet madenciliğine giriş kursu. Derslerde, internet sitelerinden özelleştirilmiş içerik ve veri çıkarmayı öğreneceksiniz, yani aslında bir hazine avına çıkıyor olacağız! Kursun sonunda, bir web sitesinden istediğiniz belirli verilere erişebileceksiniz ve internetin işleyişi hakkında bilgi edinmiş olacaksınız.

React Native

React Native Facebook tarafından oluşturulmuş mobil yazılım çerçevesidir, bu sistem sayesinde tek bir kod dili ile aynı anda IOS, Android, Apple TV, Apple Watch ve birçok ayrı sisteme yazılım geliştirebilirsiniz. Son derece basit ve öğrenmesi kolay bu sistem ile istediğiniz uygulamayı kodlayabilirsiniz.

Scratch ile Programlamaya Giriş

MIT tarafından geliştirilen Scratch, blok kodlama arayüzüyle programlamayı öğrenmek isteyenler için kolay ve eğlenceli bir platformdur. Scratch çocuklara programlamanın mantığı uygulamalı bir şekilde anlatır. Bu sayede, ileride yapacakları kodlama çalışmaları için sağlam bir temel oluşturulur. Scratch atölyemizde, kolayca programlayacağımız oyunlar ve animasyonlar gibi eğlenceli projeler yapacağız.

Java ile Programlamaya Giriş

Java programlamasına bir giriş dersi. Bu interaktif eğitim, katılımcıların Java’nın temellerini öğrenip projelerini hayata geçirmelerini sağlayacak. Java ile kodlamaya giriş, akım şemaları (flowchart), pseudocode kavramlarını uygulamaya geçirerek işlevsel programlar çıkarmayı öğrenin!

Unity ile Oyun Yazılımı

Unity, oyun tasarımı ve gelişimi için en çok kullanılan platformlardan biridir. Bilgisayar oyunu oynamak eminim ki herkesin zevk aldığı bir aktivitedir. Ancak oyun oynamaktan da güzel olan bir şey varsa o da oyununu kendin yaratmaktır. Bu eğitimde sizlerle beraber hem tasarımın hem de kodlamanın temellerini öğrenerek basit bir oyun yapacağız.

Huawei Ar-Ge Kodlama Maratonu Başlıyor

Günlük güncel haberleri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir