Ulusal Uyku Vakfı, Galaxy Watch4’ün Uyku Takibi Verilerinin Doğruluğunu Onayladı!
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Ulusal Uyku Vakfı, Galaxy Watch4’ün Uyku Takibi Verilerinin Doğruluğunu Onayladı!

Ulusal Uyku Vakfı’nın (NSF) tıp dergisi Sleep Health tarafından yayınlanan bir araştırma, Galaxy Watch4 akıllı saatlerin Obstrüktif Uyku Apnesi (OSA) rahatsızlığının ölçümlenmesinde kullanılabileceğini orta koydu. Çalışmada, Galaxy Watch4 gibi bileğe takılan cihazların, deneme hastalarında oksijen seviyelerini doğru ve sürekli olarak ölçebildiği ve kullanıcıların toplanan bu verileri analiz ederek, OSA taraması yapabildiklerini belirtiyor. 

Watch4 renk seçenekleri

Araştırma kapsamında; Samsung Tıp Merkezi ve Samsung Electronics tarafından ortak bir araştırma ekibi oluşturuldu. Araştırma ekibi, tarafından yapılan SpO2 (kandaki oksijen değeri)  ölçümleriyle, polisomnografi (PSG) SpO2 ölçümü ve uyku sağlığı takibinde kullanılan uyku apnesi düzeyleri gibi diğer geleneksel uyku izleme yöntemleriyle karşılaştırdı. Araştırma kapsamında, 13-44 yaş aralığında uyku bozukluğu yaşayan 97 yetişkin takip edildi. Katılımcılara normal, hafif, orta veya şiddetli OSA teşhisi kondu. 

Galaxy Watch4, yüksek maliyetli işlemleri ve hastaneye gitme gereğini ortadan kaldırdı

Watch4 yetkinlikleri

Araştırmacılar, Galaxy Watch4’ü ve parmak ucuna yerleştirilen geleneksel sistemi aynı anda kullanarak SpO2 ölçümleri gerçekleştirdi. Daha sonra her iki yöntemden elde edilen bulgular karşılaştırıldı. Galaxy Watch4’ün uyku sırasında oksijen doygunluğunu doğru bir şekilde ölçtüğü ve OSA taraması için kullanılabileceği kanıtlandı. Araştırmada ayrıca, günlük uyku düzeninin doğrudan giyilebilir bir cihaz üzerinden takibini sağlayarak, geleneksel ölçüm araçlarının beraberinde getirdiği yüksek maliyetli ve hastane bünyesinde gerçekleştirilen işlemlerin azaltılmasını sağlayabileceği sonucuna varıldı. 

Galaxy Watch4 kandaki oksijeni (SpO2) nasıl ölçüyor?  

Watch4 tasarımı

Samsung Galaxy Watch4’ün alt bölümünde yer alan, doğrudan tene temas eden yansıtıcı özellikli nabız oksimetre modülü, kandaki (SpO2) oksijen doygunluk seviyelerinin ölçülmesinde kullanılıyor.

Obstrüktif uyku apnesi (OSA) nedir?

OSA, genel yetişkin nüfusunun yüzde 38’ini etkilediği tahmin edilen, yaygın görülen bir uyku bozukluğu tipi olarak öne çıkıyor. Bozukluğun nedeni genellikle uyku sırasında tekrarlayan üst hava yolu obstrüksiyonu (tıkanıklığı) ile ilgili olup, oksijenin desatürasyonu, uyku bölünmesi ve sempatik aktivitede artışla sonuçlanmaktadır. Orta yaş grubundaki erkeklerin yüzde 50’sinde, aynı yaş grubundaki kadınlarınsa yüzde 25’inde orta ila şiddetli düzeyde OSA rahatsızlığı olduğu tahmin ediliyor.

Galaxy S20 Ultra’nın Görüntü Sensörü nün Detayları Belli Oldu

 

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir