Türk Filmleri Önerisi: Ramazan Bayramı’nda Kesinlikle İzlenmeli!
  1. Anasayfa
  2. Genel

Türk Filmleri Önerisi: Ramazan Bayramı’nda Kesinlikle İzlenmeli!

Merhaba sevgili okurlar! “Nerede o eski bayramlar?!” dediğinizi duyar gibiyiz. Bu yüzden bizler de TechDergi olarak Ramazan Bayramı‘na girerken sizler için eski, güzel günleri yâd etmeniz için “Eski Türk Filmleri” önerisi yapacağız.

Bugün sizlere, bayramda evde vakit geçirmeniz için efsaneleşmiş Yeşilçam filmlerinden birkaçını derledik.

İşte size birkaçını önereceğimiz”Yeşilçam Efsanesi Türk Filmleri”

BİZİM AİLE (1975)

Filmin konusu: Yaşar Usta, üç çocuğu ile dul kalmış bir adamdır; eşinin vefatından sonra ise kimseyle birlikteliği olmamış, bu yüzden çocuklarına hem annelik hem babalık yapmıştır. Aynı zamanda, Yaşar Usta ile aynı mahallede yaşayan komşusu Melek Hanım da 3 çocuğu ile dul kalmış, çocuklarını yetiştirmenin tüm zorluklarını yaşamaktadır. Mahalle sakinleri ise Melek ile Yaşar Usta’nın tam birbirlerine uygun bir ikili olduğunu düşünürler. Ve ne yapar eder yeri geldiğinde çöpçatanlık yaparak bu iki dul ve yalnız insanı evlendirirler. Ancak birbirleriye yaşamak zorunda kalan 6 kardeş, birbirine o kadar da hızlı uyum sağlayamayacaktır… 

türk filmleri - bizim aile

Yeşilçam sinemasının Türk Filmleri kısmının en sevilen sıcak aile komedilerinden biri olan yapımda Münir Özkul, Adile Naşit, Tarık Akan, Şener Şen, Itır Esen, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda yer alıyor.

SEV KARDEŞİM (1972)

Filmin konusu: Türk sinemasının en sıcak ve en samimi hikayelerinden birine sahip olan film önce bir iddiayla başlayıp, sonrasında birbirine aşık olan iki gencin masalını anlatıyor. Zengin bir fabrikatörün oğlu olan Ferit, Hülya Koçyiğit tarafından canlandırılan fabrika işçisi kız tarafından bir tuzağa getirilir. Arkadaşları ile arasında iddiaya giren genç kız, fabrikatör oğlu Ferit’i kendine aşık edebilir ise iddiayı kazanmış olacaktır. Fakat işler istediği gibi gitse de araya ince işler girer. Ve fabrika işçisi kız, Ferit’e karşı bir şeyler hissetmeye başlar. Ancak bu gönül işine, iki ailenin arasındaki ekonomik ve kültürel uçurum, güçlü bir engel konumunda olacaktır.

Türk Filmleri Önerisi: Ramazan Bayramı'nda Kesinlikle İzlenmeli!


Ertem Eğilmez yapımı olan bu filmin oyuncu kadrosu yine Yeşilçam’ın efsane isimleri ile dolu. Filmde; Münir Özkul, Hulusi Kentmen, Adile Naşit, Halit Akçatepe, Tarık Akan ve Hülya Koçyiğit gibi usta isimlere rastlamak mümkün.

NEŞELİ GÜNLER (1978)

Filmin konusu: İşte müthiş diyalaoglarıyla hafızalara kazınmış bir Türk filmi daha. Filmde Şener Şen’in anlattıklarına karşı “Atma Ziya” ve “Turşu suyu neyden yapılır?” replikleri ile ön plan çıkan yüz güldüren bir aile filmi. Şener Şen canlandırdığı Ziya karakteriyle büyülüyor adeta. Çocuklara Afrika ve Amerika anılarını anlattığı sahne, kahvede jilet pazarladığı unutulmaz sahne, kılıktan kılığa girip nikah şekerlerini topladığı sahne… İşte bu film de güzel bir bayram sabahında yüzünüzü güldürür ve enerjik olmanızı sağlar.

Türk Filmleri Önerisi: Ramazan Bayramı'nda Kesinlikle İzlenmeli!

1978 yapımı olan film; Şener Şen, Adile Naşit, Münir Özkul ve Ayşen Gruda gibi isimleri barındırıyor.

ÇÖPÇÜLER KRALI (1977)

Filmin konusu: Tarihî ana akım sinemasında Kemal Sunal’ın Yeşilçam’ın üzerinde ayrıca bir etkisi olduğu aşikar. Sinemanın en bilindik ve ‘gülümsenerek hatırlananlar’ arasında onun ismi hep geçer. Kocaman gülümsemesi olan bu koca aktörü bu kadar sevdiren sadece bize attırdığı kahkahalar değil; o gülümsemelerin ardına gizlenmiş ama hissettirmeyi başarabildiği birçok başka duyguyu da yansıtabilmesiydi. Ne de olsa sinemadan alınan hazzın altında hem kahkaha hem de hüzün yatıyordu. Çöpçüler Kralı birçok açıdan gülünerek izlenen bir film fakat bir yandan 70’lere tanıklık eden, toplumsal kast sistemini yansıtan ve Türkiye’deki politik kısır döngüleri, ölümleri ve yaşamları sansür tokadına maruz kalmadan detaylarda anlatmaya çalışmış ve muazzam müzikleri filme ekleyerek duyguları tetiklemeyi de ihmal etmeyen bir doküman. Bayram günlerinde, güzel bie nostalji yaşamak ve bol bol gülmek için bu filmi de yeniden izlemeyi ihmal etmeyin.

Türk Filmleri Önerisi: Ramazan Bayramı'nda Kesinlikle İzlenmeli!

 Yeşilçam’ın Türk Filmleri efsaneleri bir yazıya, birkaç güne sığmaz ancak bu değerlere hepimizin sahip çıktığını biliyoruz. Tarihin tozlu raflarında yok olup gitmesini istemediğimiz; ülkenin dönemsel yaşadığı sosyo-ekonomik durumları, insanların o yıllarda yaşadığı çileleri gördüğümüz bu filmleri tekrar tekrar hatırlamalı ve en azından bazı özel günlerde yüzümüzü güldürsün diye izlemeliyiz.

Tüm okurlarımıza iyi bayramlar dileklerimizi iletiyor ve diğer haberlerimizi de buradan takip etmesini bekliyoruz. 🙂

5 yaşında bilgisayarla tanışmış, teknoloji, oyun ve müziğe yoğun ilgi duyan; her şeyden bir parça kapmış kimse.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir