Tesla, sürüş sırasında oyun oynama özelliğini devre dışı bırakıyor
  1. Anasayfa
  2. Genel

Tesla, sürüş sırasında oyun oynama özelliğini devre dışı bırakıyor

Tesla, araba hareket halindeyken oyunların dokunmatik ekranında oynanmasına izin veren Yolcu Oynatma özelliğinde değişiklik yapmayı kabul etti. ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından başlatılan bir soruşturma hala devam ediyor.

Ajans, Tesla tarafından bir yazılım güncellemesinin sürüş sırasında özelliği devre dışı bırakacağı konusunda bilgilendirildiğini söyledi. Elon Musk’ın otomobil firması, özelliğin tehlikeli olduğu yönünde eleştirilerle karşı karşıya kalmıştı. .

Tesla, sürüş sırasında oyun oynama özelliğini devre dışı bırakıyor
Tesla dokunmatik ekranlarında oyun oynanmasını sağlayan Passenger Play Yolcu Oyunu özelliği


New York Times, Tesla’nın doğrudan NHTSA ile temasa geçtiğini bildirdi. Ajans, “Yolcu Oyunu artık araç hareket halindeyken kilitlenecek ve kullanılamayacak” dedi.

Tesla konuyla ilgili herhangi bir resmi açıklama yapmadı.

NHTSA, bu haftanın başlarında açılan soruşturmasını açıklarken, Passenger Play’in “sürücünün dikkatini dağıtabileceğini ve kaza riskini artırabileceğini” söyledi.

Aracın dokunmatik ekranında oyun oynama yeteneği olmasa da sürücüleri hedef aldı ve oynayan kişiden yolcu olduğunu doğrulamasını istedi, sürücünün kullanmasını engelleyecek hiçbir şey yoktu.

Başlangıçta özellik yalnızca araç dururken kullanılabiliyordu, ancak bu, Aralık 2020’de araç hareket halindeyken oynanışa izin verecek şekilde değiştirildi.

Tesla, sürüş sırasında oyun oynama özelliğini devre dışı bırakıyor
Tesla kullanıcıları, hareket halindeyken oyun özelliğini kullanamayacak

Değişiklik, NHTSA’ya “pervasızca ihmalkar” olarak nitelendirerek şikayette bulunan bir Tesla sahibi Vince Patton tarafından fark edildi.

NHTSA, soruşturmayı açtığında, özelliğin “sürücünün dikkatini dağıtabileceğini ve kaza riskini artırabileceğini” kaydetti.

Yönergeleri, sürücü tarafından “sürüş sırasında doğal olarak dikkat dağıtıcı ikincil görevleri gerçekleştirmek için” kullanılamayacak şekilde araç içi cihazların devre dışı bırakılması gerektiğini belirtir. Bu ay, 2019 yılında 3.142 yol ölümünün dikkati dağılmış sürücülere atfedildiğini bildirdi.

Ağustos ayında, ajans, özelliği kullanan bir düzine arabanın park halindeki acil durum araçlarına çarpmasının ardından Tesla’nın Otopilot sistemi hakkında bir soruşturma başlattı. Ayrıca sistemin karıştığı diğer kazaları da inceliyor.

Ürün hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Togg’da Üretim Hatlarının Kurulumu Başladı

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir