1. Anasayfa
  2. Genel

Taşıt Kredileri İçin Planlanan Düzenlemelere İlk Değerlendirme Geldi

Taşıt Kredileri İçin Planlanan Düzenlemelere İlk Değerlendirme Geldi

Taşıt kredileri için planlanan düzenlemeye sektörden ilk değerlendirme geldi. ÖTV’de yapılan güncelleme sonrasında, yetkililerin 2022 düzenlemeleri devam ediyor.

Sektör temsilcileri son yılların en kötü günlerinin yaşandığı tablo ile ilgili görüşlerini paylaştı. Bu konuda değerlendirmelerde bulunan OtoMerkezi CEO’su Muhammed Ali Karakaş, tüketicilerin BDDK tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda bir beklenti içinde olduğunun altını çizdi.

Karakaş, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu; ” 2021’de yapılan vade kısıtlamaları ve kredilendirme tutarlarındaki düşüşler sebebiyle vatandaşlar araç sahibi olmakta bir hayli zorlanıyordu. Şu anda 300 bin TL kasko değeri olan bir otomobilin kredilendirilebilecek tutarı maksimum 120 bin TL, tüketicilerin beklentisi ise böyle bir otomobilde minimum 180 bin TL kredi kullanabilmek ve 60 ay vadeyle bu kredi imkanına sahip olmak.

Sıfır ve ikinci el otomobil pazarının can çekiştiği bu dönemde ciddi sektör temsilcileri tarafından da ciddi bir beklenti oluşmuş durumda. Olası bir yeni düzenlemeyle beraber otomobil almak isteyenlerin hem vade seçenekleri ve olanakları 60, belki de 72 aya kadar uzatılacak, hem de böylelikle aylık ödeyebilecekleri taksitler çok cüzi tutarlara düşecek, peşinat tutarları da aynı şekilde aşağılara çekilecek.

Eğer bu düzenleme hayata geçerse, otomotiv sektörüne ciddi bir can suyu olacağı kanaatindeyiz. Ancak bu can suyu etkisinin süreklilik kazanması, yüksek kredi faizlerinin düşmesine ve döviz kurunun düşüşüne bağlı. Zira bugün ikinci el pazarındaki her 10 otomobilden 6’sı krediyle satın alınıyor.

Günlük güncel haberleri takip ediyor ve sizinle paylaşıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir