Sony Future Filmmaker Awards 2024 Başvuruları Başladı!
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Sony Future Filmmaker Awards 2024 Başvuruları Başladı!

Sony Future Filmmaker Awards 2024 başvuruları 15 Haziran 2023 tarihinde başladı. Yarışmaya katılmak isteyen özgün yapımlar www.sonyfuturefilmmakerawards.com adresinden altı farklı kategori altında kolayca ve ücretsiz başvurabiliyor.

Creo tarafından başlatılan ve Sony sponsorluğunda her yıl düzenlenen Sony Future Filmmaker Awards, kısa film alanında yaratıcılığın geliştirilmesine yardımcı olmasıyla önemli bir ödül program olarak öne çıkıyor. Ödüller, bağımsız film yapımcılarını ve hikâye anlatımına yeni bir bakış açısı getirecek dünyanın dört bir yanından özgün sesleri desteklemeyi amaçlıyor.

Dünya çapındaki film yapımcıları yarışma içerisinde yer alan Kurmaca, Kurmaca Dışı, Çevre, Animasyon, Öğrenci ve Gelecek Format olarak altı kategoride başvuru yapabiliyor. Kazananlar, sektörün önde gelen isimlerinden oluşan bir jüri tarafından belirleniyor. Kısa listeye seçilecek olan otuz film yapımcısı, 30 Mayıs 2024’te Culver City, Kaliforniya’daki tarihi Sony Pictures stüdyo arazisinde bulunan Cary Grant Theatre’da gerçekleştirilecek ödül töreni için Los Angeles’ta toplanacak. Burada yapılacak töreden duyurulacak kategori kazananları, para ve çeşitli Sony Dijital Görüntüleme ekipmanlarıyla ödüllendirilecek. 

Sony Future Filmmaker Awards 2024 Başvuruları Başladı!

2024 Yenilikleri

Bu yıl, kazanan ve kısa listeye kalan film yapımcıları, sektörün iç işleyişine özel erişim sağlayacak ve sunum yapmaktan hukuka, yetenek ajanslarıyla çalışmaya ve en son teknolojileri kullanmaya kadar bir dizi konuyu kapsayacak genişletilmiş dört günlük bir atölye programına katılma hakkı kazanıyor. Sony Future Filmmaker Awards, bu yıl itibarıyla bahar sezonuna taşınıyor ve dört günlük atölye programı ve Ödül töreni 28-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında Culver City, Kaliforniya’daki Sony Pictures stüdyo alanında gerçekleştiriliyor.

2024 Ödülleri, film yapımcılarını altı kategoriden oluşan yeni yarışma formatıyla karşılayacak; 

  • Kurgu kategorisi, orijinal bir kurgusal hikâye veya olayı aktaran, anlatı odaklı başvuruları kapsıyor. Başvuruların 5 ila 20 dakika uzunluğunda olması bekleniyor.
  • Kurgu Dışı kategorisi, 5 ila 20 dakika uzunluğunda, ağırlıklı olarak gerçeklere dayanan filmleri kapsıyor.
  • Çevre kategorisi, 5 ila 20 dakika uzunluğundaki çevre odaklı başvuruları kapsıyor. Çevre kategorisi, Creo tarafından kurulan ve Birleşmiş Milletler Vakfı ve Sony Pictures iş birliğiyle geliştirilen, yıl boyunca süren küresel bir katılım programı olan Creators for the Planet’in bir parçası olmasıyla öne çıkıyor.
  • Bu yılki yarışmada yeni olan Animasyon kategorisi, 2 ila 20 dakika uzunluğundaki animasyon filmleri kapsıyor.
  • Öğrenci kategorisi, dünya çapında kayıtlı bir kurumda diploma veya derece düzeyinde bir film kursu okuyan film yapımcılarını ödüllendiriyor. Kısa listeyi oluşturan kurumlar, küresel yetenek çeşitliliğini sağlamak için kıtalara göre seçiliyor. Herhangi bir türdeki 5 ila 20 dakikalık videolar kabul ediliyor.
  • Geleceğin Formatı kategorisi, yalnızca akıllı telefonlarla çekilen filmleri kapsıyor. Herhangi bir türdeki 2 ila 5 dakikalık videolar kabul ediliyor.

Tüm kategori açıklamaları ve gereksinimleri için www.sonyfuturefilmmakerawards.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

2024 Son Başvuru Tarihleri ve Ödüller

Altı kategorideki başvurular için son tarih 15 Şubat 2024 saat 07:00’dir (CT). Dört günlük atölye programı, 28-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında Culver City, Kaliforniya’daki Sony Pictures stüdyo alanında gerçekleştirilecek. 2024’ün jüri heyeti Ekim 2023’te açıklanacak.

Kısa listeye kalan tüm film yapımcıları, dört günlük atölye programına ve ödül törenine katılmak üzere Los Angeles’da misafir edilecek. Ayrıca bu yıl, film yapımcıları kısa listeye kalan filmde birlikte çalıştığı görüntü yönetmenini törene ve atölye programına davet etme fırsatına sahip olacak.

Kurgu, Kurgu Dışı, Çevre ve Animasyon kategorisi kazananları bir FX9 Cinema Line kamera, bir FE C 16-35mm lens ve 5.000 $ nakit para ödülüne sahip olacak. Öğrenci kategorisi kazananı ve kurumu birer tane FX6 Cinema Line kamera ve FE 24-105mm lens ödülü kazanıyor. Geleceğin Formatı kategorisi kazananı Sony Dijital Görüntüleme ekipmanı ve 2.500 dolar para ödülünün sahibi oluyor.

Daha fazla bilgi ve başvuru için www.sonyfuturefilmmakerawards.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir