1. Anasayfa
  2. Bilgi

Snapchat, web’e sohbet ve görüntülü arama getiriyor

Snapchat Plus aboneleri ilk erişim elde edecek.

Snapchat, web’e sohbet ve görüntülü arama getiriyor

Snap atma, sohbet etme ve görüntülü arama gibi Snapchat özellikleri, yeni bir web uygulaması aracılığıyla masaüstüne geliyor ve şirketin hizmetini akıllı telefonların ötesinde ilk kez sunmasına işaret ediyor.

Web için Snapchat ile Snapchat hesabınızla oturum açabilir ve masaüstünde özel mesajlar gönderebilir veya arkadaşlarınızı arayabilirsiniz. Başlangıçta, web platformu yalnızca Snapchat Plus abonelerine sunulacak ve Snap’in Haziran ayında ücretli katmanını duyurmasından bu yana ilk büyük özellik lansmanı. İlk olarak ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki aboneler erişim elde edecek. Snapchat, Apple’ın Safari’si ile değil, yalnızca Google’ın Chrome tarayıcısıyla uyumlu olacaktır.

Snapchat, görsel öncelikli bir mesajlaşma uygulaması olarak oluşturulmuş olsa da, mesajlaşma ürünü başkanı Nathan Boyd, kullanıcılarının masaüstü bilgisayarları daha sık kullanması nedeniyle bir web teklifinin mantıklı olduğunu söylüyor. Web için Snapchat, kullanıcılara aynı pencerede sohbet etmek ve arama yapmak için ekstra alan sağlar, Snap’in AR Lensleri yakında geliyor. Pandemi sırasında ve yeni okul yılı yaklaşırken insanların daha fazla bilgisayar kullanmasıyla Boyd, Snap’in zaman içinde daha fazla ürününü web’e getirmek istediğini söyledi.

Snapchat, web'e sohbet ve görüntülü arama getiriyor

Snap, kendisini Lensleri için çoğunlukla bir AR platformu olarak konumlandırıyor, ancak uygulamanın temel kullanım durumu hala özel, geçici mesajlaşma ve arama. Bu, Snapchat’in web sürümünü Discord ve Meta’nın masaüstünde de bulunan WhatsApp ile rekabet haline getiriyor. Boyd, her ay 100 milyon kişinin Snapchat’te birbirini aradığını, günde ortalama 30 dakikadan fazla zaman harcadığını ve sohbetin genellikle insanların uygulamayı kapatmadan önce yaptığı son şey olduğunu söylüyor.

Bir röportajda, “Her zaman topluluğumuzla bulundukları yerde buluşmanın yollarını arıyoruz” diyor. “Karşılanmamış bir fırsat gibi hissettirdi.”

Web genişlemesini abonelere sunmak, ilk olarak şirketin ücretli katmanını para kazanmanın ek bir yolu olarak ciddiye aldığını gösteriyor. Liderlik gelir artışının yavaşladığı konusunda uyardığı için Snap, 332 milyon günlük aktif kullanıcısından (Twitter’dan daha fazla kullanıcı) para kazanmak için daha önce hiç olmadığı kadar baskı altında. Masaüstü sürümü başlangıçta reklam içermeyecek olsa da – Snap’in ana gelir kaynağı – umut, sadık kullanıcıların geri gelmesini sağlamaktır.

Kaynak: THE VERGE

Twitter, beklenen bir özelliği getiriyor

Çevirmen

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir