1. Anasayfa
  2. Bilgi

Değişimde Kadın Liderliği

Değişimde Kadın Liderliği

Yaklaşımlar ve değer yargıları artık kanıksanmış duyguların ezbere yaklaşımından ibaret.

Her gün değişen gündem bizi hep geride bıraktı hayatımız boyunca geleceğimizden biraz biraz kullanarak ilerledik ve şimdi bazı gerçeklerle yüzleşmeye başlıyoruz. Elbette bilinen bir iklim krizi ve kapımızı çalacak rahatsız edici sesinin bir tarihi var.

En geç 2050 de küresel sıcaklık 2 santigrat derece olması bekleniyor.

Değişimde Kadın Liderliği

Bunun etkileri sonucu sıcak hava dalgalarından etkilenen insanların kalp krizinden kaynaklı ölümlerinin artması ve beklendiği gibi evlerden dışarı çıkmamızı engelleyecek kadar ve birçok doğa olayları ile çok sık yüz yüze kalmamıza neden olacak.

Bir gün kapımız bir gümbürtüyle çalındığında geriye dönmek çok zor olacak umarım bunun için geç kalmayız. Çünkü doğamız bizlerden uzakmış gibi anlamlandırılmış olabilir ama bizler doğa ile birer bütünüz.

Konu bu kadar uzamadan ben size kısa yollar sunmak isterim. Sektörde kadın liderliklerinde eşitliğin olması ve artık değer odaklı yeni senaryolardan korkulmaması gerektiğini düşünüyorum. Ve beni etkileyen 3 FARKLI ama Özgün şirketten bahsetmek isterim. Bunların bizlerde uyandırdığı farkındalığı kalıcı kılmak bizlerin elinde.

Yeşil Sahada Kadın Liderliğinde Özgün Girişimler

Un Woman

Un Woman

Sürdürülebilirlik kavramı konuşulduğunda yeşil alanda değil toplumsal cinsiyet eşitliğinin de bir etki sunduğu unutuluyor. Sürdürülebilir kalkınmanın büyüyeceği ortam cinsiyet eşitliğinin sağlandığı bir ortam olmalı. HBR yaptığı bir araştırma sonucu yönetim ekiplerinde ki çeşitlilik ile şirketlerin inovasyon gelirleri arasında doğrusal bir ilişki bulunuyor.

Bu durumda Un Woman şirketlerin cinsiyet eşitliğine önem vererek karar ve yetenek havuzlarında çeşitlilik sağlayabilirler.

Örneğin kadınların reklamlarda sadece domestik alanlar dışında da görünürlüklerini arttırmak hedefiyle ajanslar ile anlaşmalar yürütüyor.

Linkedln hesaplarını incelemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

This İs Mana 

This İs Mana

Kadının gücü ile çıktıkları bu yolda tekstil sektöründe atık olarak nitelendirilen ürünlerin geri dönüştürülmesini hedefleyen bir girişim. Bu konuda bilindiği bir çok tekstil alanında depolarda kalan, fazla ürünler mevcut. Bu aşamada anlaşılan yerlerden alınan ürünler kadınlarımız tarafından geri dönüştürülerek döngüsel ekonomi hedefleniyor. Tüm süreç zarfında anlaşılan yerlere mini Etki Raporları sunularak ürünün çevreye zararını ne oranda indirgediklerini ve kaç kadına finansal destek sağladığı belirtiliyor.

Açıkçası bu süreç bilgilendirmeleri işin etik tarafının onlara sunduğu ticari perspektifi sunuyor.

Linkedln hesaplarını incelemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Toyi

Toyi

Çocukken eminim bazı kalıplara sığdırılmak için mavi ve pembe vitrinlerin arkasında ki ayrımlar sizi üzmüş olabilir. Cinsiyetçi ayrımlarla karşılaştığımız o anlar bazen çocuk ruhunuzu isyankar bazen ise görülen yolda ilerlemek için devam etti. Çocukken en çok ihtiyacımız olan yaratıcılık duyguları yerine bazı kalıplara asılmaya başladık. İşte burada Toyi çocukların kendi yollarını ve hayallerini yıldızlara dönüştürmek için cinsiyet ayrımı fark etmeksizin çocukların oyun hayatlarını sürdürülebilir kılmak amacıyla oyuncaklarıyla karşımıza çıkıyor.

Onlar bizim oyun hakkı savunucularımız. Bu etkiyi hayatımızda yaymak da bizim görevimiz.

Kadınların eşit fırsatlarla karşılaşmalarını ve çocukların sürdürülebilir oyun haritalarını sınırlandırmayalım.

Linkedln hesaplarını incelemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Farklı ama aynı amaç doğrultusunda yolculuklarını anlamlı kılan bu şirketler bizler için birer rehber niteliği taşıyor. Bu durumda dilerim bu örnekler durmaksızın çoğalır.

SONUÇLAR biraz uzaktan daha anlamlı olmuyor mu?

Microsoft’un düzenlediği “Teknolojinin Kadın Liderleri” Yarışması’nda kazananlar belli oldu

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir